Ofis mobilyasında değişen tasarım kriterleri
  1. Tez No: 121829
  2. Yazar: MÜGE EKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. C. ARSLAN ÖZBİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İç Mimari ve Dekorasyon, Industrial and Industrial Engineering, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET Gelişen teknolojinin değiştirdiği çalışma ortamlarının tasarımında gözönüne alınması gereken kriterler ve çalışma kavramının uğradığı evrimin konu edildiği bu tez çalışmasının birinci, giriş bölümünün ardından ikinci bölümde ofis tanımları verilmiş, ardından ofisin tarih boyunca, özellikle yirminci yüzyıldaki gelişimi konu edilmiştir. Çalışma ortamlarında geçtiğimiz yüzyılın sonlarına doğru iyice baskın olan iletişim teknolojisi, ve bunun ofis mobilyalarına etkisi aktarılmaya çalışılmıştır. Tezin -üçüncü bölümünde ise ofis mekanlarının yerleşim tiplerinden söz edilmiş ve organizasyonların hangi yerleşimde ofislere, nasıl karar verecekleri konusundaki faktörler aktarılmaya çalışılmıştır. Çalışma ortamlarındaki kullanıcı gereksinimlerine de bu bölümde yer verilmiştir. Ofis mekanlarından sonra ölçek biraz daha küçültülerek çalışma ünitesi kavramına değinilmiş ve iş istasyonu olarak da adlandırılan bu ünitelerin tasarım kriterleri daha çok ergonomik yaklaşımlarla ele alınmıştır. Ofis içi ekipmanların mobilyalarının gelişimini etkileyen birer öge olarak ele alındığı beşinci bölümde, bu nesnelerden ürün örnekleri seçilerek gelişimleri aktarılmıştır. Tez çalışmasının altıncı bölümünü ise alternatif çalışma stratejileri ve çalışma ortamlarının özellikle yirminci yüzyıl sonlarında başlayan büyük IVdeğişim sürecinde en büyük etken olarak ele alınan mobil teknoloji kavranılan oluşturmaktadır. Bu teknolojinin kullanıldığı ürünler ve ofis mobilyası tasarımına güncel örnekler bu bölümün diğer bir kısmında ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise ofis mobilyaları konusunda gelinen nokta, yeni teknolojilerle birlikte ele alınıp, çalışma yaşamının bu yeni tasarım ve kavramlarla ne yönde geliştiği ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışma yeri tasarımında ön plana çıkan kriterler gözönüne alınarak yeni çalışma istasyonu önerisi ise proje olarak ekte sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ve gone through considerable transformation due to advanced in our day. Following the introduction, the second chapter This study takes as its subject the criteria that should be taken into account in the design of working spheres and the concept of“work,”both of which have technology focuses on the definitions of office. The evolution of the office, particularly in the 20th century, is analysed in the same chapter, with a special focus on communication technology, which gained substantial dominance towards the end of the 20th century and its impact on office design. In the flwd chapter of the study, on a more micro level, the concept of "work unif is analysed and the designing criteria of these units which can also be called work stations are evaluated with an ergonomic approach. The office equipments, as inseparable they are from ttie evolution of the office, are dealt with in the fifth chapter, with chosen illustrations of sampteprcducte. V~ Alternative working strategies and mobile techonology, which is most responsible for the evulotion the office went through in the second half of the 20* century make up the sixfh chapter of the study. In the concluding chapter, the last stage in the design of office furniture, is evaluated along with the new technologies with ttie purpose of exploring how, In future, working life will evolve with these new designs and concepts. The appendix of the study presents as project, the design of a new work station, which is believed to reflect the criteria mentioned in the conclusion part of the thesis. VI