Konut iç mekan mobilyasının gelişim sürecini etkileyen faktörlerin irdelenmesi
A study of the factors affecting the development process of house interior furniture
  1. Tez No: 389644
  2. Yazar: YALIN ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN SEÇER KARİPTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı; konut iç mekân mobilyasının tarihsel süreç içerisinde gelişimini etkileyen faktörlerin irdelenmesi ve geleceğe doğru değişim süreci ile ilgili ipuçları vermektir. Birinci bölümünde; Tez çalışmasının genel tanımı yapılmıştır. İkinci bölümde; konutun ve mobilyanın tanımı yapılarak, mobilya gelişimi“Mobilyanın Tarihsel Gelişimi”başlığı altında anlatılmıştır. Üçüncü bölümde;“Konut İç Mekan Mobilyasının Biçimlenme Süreci”üst başlığı, kullanıcıya yönelik biçimlenme süreci, malzemeye yönelik biçimlenme süreci, üretime yönelik biçimlenme süreci alt başlıklarıyla, mobilyanın biçimlenme sürecine insan faktörünün, değişik malzemelerin ve değişen üretim süreçlerinin etkisi anlatılmıştır. Dördüncü bölüm; Mobilyanın gelişim sürecinin ekonomik, kültürel, teknolojik, tüketici davranışındaki ve mimarideki gelişmelerin, değişikliklerin tarihsel süreçlerinin irdelenmesini içermektedir. Sonuç bölümü; bir konut iç mekan donatı elemanı olan mobilyanın, tarihsel gelişim süreci içinde gelişip değişmesini etkileyen faktörlerin incelendiği bir anlatımla yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explore the factors that affect the development of house interior furniture in the historical process and to give hints as to changing process in the future. In part one, the general thesis study was described. In part two, house and furniture were described and furniture development was explained under the heading of 'Historical Development of Furniture'. In part three, the influences of human factor, different materials and changing production process on the shaping of furniture development were explained under the heading of 'Shaping Process of House Interior Furniture' and under the sub-headings of 'Shaping Process in terms of User', 'Shaping Process in terms of Materials' and 'Shaping Process in terms of Production Techniques'. Part four includes the study of the development process of furniture with respect to economic, cultural, technological, consumer behaviour and architectural developments and changes in the historical process. Conclusion was written in a narrative where factors that affect the development and change of the furniture, which is a house interior furnishing element, were explored.