Analysing the user experience of smart city mobility through applications in İstanbul
Akıllı kent mobilyasının İstanbul'daki uygulamalar üzerinden kullanıcı deneyiminin incelenmesi
  1. Tez No: 828338
  2. Yazar: FERİHA ÖYKÜ ANLIATAMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEM GÜLİN BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Son yıllarda teknolojik gelişmelerle birlikte büyüyen ve değişen üretim ve tüketim ortamında rekabet edebilmek için farklı yollar aranmaya başlanmıştır. Bu nedenle tasarımda deneyim ve kullanım alanlarının önemi artmaktadır. Aynı şekilde kullanıcıların ihtiyaçları, beklentileri ve günlük alışkanlıkları da değişmekte ve gelişmektedir. Dünyada farklı zamanlarda ortaya çıkan, sosyal ve ekonomik koşullarla şekillenen birçok yerleşim düzeni vardır. Dünyada ve ülkemizde son dönemde en yaygın kullanılan modellerden biri de çevreyi korumayı ve sürdürülebilir kalkınmayı hedefleyen akıllı şehirdir. Akıllı şehir; sınırlı olan dünya kaynakları için zamandan, enerjiden ve iş gücünden tasarruf sağlayarak kaynakları verimli kullanmayı amaçlar. Akıllı şehirler, kentsel yönetimde teknolojinin sunduğu fırsatlardan yararlanarak gerekli yüksek kaliteli kentsel hizmetleri sunmayı amaçlamaktadır. Akıllı şehir teknolojisinin paydaşlarından bazıları; telekomünikasyon ağları, mobil cihazlar, dijital kameralar, kentsel alanlardaki sensörler, halka açık veritabanları, akıllı kartlar ve sosyal medya gibi araçlardır. Akıllı şehir uygulamaları henüz başlangıç aşamasında olan uygulamalardır. Akıllı şehir konseptinde bir paydaş olarak; akıllı ulaşım, akıllı enerji, akıllı altyapı ve akıllı çevre ilk akla gelenlerdir. Akıllı ulaşım sistemi; bilgi ve iletişim teknolojilerinin kaynaştırılması yoluyla, ulaşımın temel unsurları olan insanlar, yollar, trafik işaretleri, toplu taşıma, kişisel ulaşım vb. paydaşlar için etkin iletişim ve etkileşim sağlamayı amaçlar. Kullanıcı beklentilerinin değiştiği günümüzde soyut ve somut ihtiyaçlarını anlamak önem kazanmaktadır. Bu durum kullanıcıların soyut kavramlarla kendilerini ifade etmelerinde zorluk oluşturmaktadır. Olumlu ürün deneyimleri yaratmak ve kullanıcıların yaşamlarına değer katan ürünler tasarlamak için, kullanıcılarda yankı uyandıracak daha fazla araştırmaya ve uygulanabilir araçlara ihtiyaç vardır. Bu doğrultuda tez araştırmasında; kullanıcının ürünle etkileşiminin yarattığı kullanıcı değerine ulaşmayı amaçlayarak, tasarım araştırmacılarının kullanıcı değerini etkileyen buluşlardan yararlanabilecekleri bir çerçeve sunmak, kullanıcı deneyimi ve mevcut ürün etkileşiminde tasarım araştırmacılarının yararlanabileceği bir çerçeve ortaya koymak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most widely used models in the world and in our country recently is the smart city, which aims to protect the environment and sustainable development. ... Smart cities aim to provide the necessary high quality urban services by utilising the opportunities offered by technology in urban management. Some of the stakeholders of smart city technology are telecommunication networks, mobile devices, digital cameras, sensors in urban areas, public databases, smart cards and social media. ... As a stakeholder in the smart city concept; smart transport, smart energy, smart infrastructure and smart environment are the first ones that come to mind. Smart transportation system aims to provide effective communication and interaction for stakeholders such as people, roads, traffic signs, public transport, personal transport, etc., which are the basic elements of transportation, through the fusion of information and communication technologies. In today's world where user expectations are changing, it is important to understand their abstract and concrete needs. ... In order to create positive product experiences and design products that add value to users' lives, more research and applicable tools are needed to resonate with users. In this direction, this thesis aims to reach the user value created by the user's interaction with the product, to present a framework that design researchers can benefit from the inventions that affect user value, and to present a framework that design researchers can benefit from in user experience and existing product interaction.