Performans ölçüm aracı olarak dengeli ölçüm kartı tekniği
Using balanced scorecard to performance measurement
  1. Tez No: 121837
  2. Yazar: BANU TEKELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZÜ PERFORMANS ÖLÇÜM ARACI OLARAK DENGELİ ÖLÇÜM KARTI TEKNİĞİ Banu TEKELİ İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 2003 Danışman : Prof. Dr. Ali KARTAL Günümüzde işletmeler hızla değişip gelişen ve rekabetin her geçen gün biraz daha arttığı bir ortamda faaliyetlerini sürdürmektedir. Böyle bir ortamda işletmelerin başarılı olmaları doğru stratejiler oluşturmalarına ve bu stratejilerini etkin bir biçimde uygulamalarına bağlıdır. İşletmelerin stratejilerini doğru bir şekilde belirlemeleri ve bunları uygulamaları, geçerliliklerini ve sonuçlarını ölçümlemeleri için bir performans ölçüm sistemine ihtiyaçları vardır. Günümüzün değişken çevre koşulları ve yoğun rekabet ortamında performans ölçümünde, finansal verilere dayalı olan geleneksel yöntemler yetersiz kalmakta ancak bu yetersizlik dengeli ölçüm kartı tekniğinin performans ölçümünde kullanılması ile giderilebilmektedir. Dengeli ölçüm kartı tekniği performans ölçümü amacı ile kullanıldığında, işletmenin swot analizi verilerine göre vizyon ve misyonu belirlemesinden başlayarak, bu doğrultuda oluşturulan kısa ve uzun dönemli amaçlan, finansal olan ve olmayan göstergelerle, neden-sonuç ilişkisi içerisinde, finansal, müşteri, iç işleyiş ve öğrenme ve gelişme boyutları olarak dört perspektifle ifade ederek, belirli zaman aralıklarında gidişatı ve sonuçları değerlendirmeye ve geribildirimle gerekli düzenlemeleri yapmaya olanak sağlayan bir süreç sunmaktadır.Ill Performans ölçümü koşulsuz olarak her işletmede yapılması gereken bir uygulamadır. Performans ölçümünde dengeli ölçüm kartı tekniğinin kullanılması ise hem eski performans ölçüm yöntemlerinin eksikliklerini giderecek hem de tekniğin özü gereği işletme stratejisinin doğru belirlenmesini ve işletme faaliyetlerine yansıtılmasını sağlayarak, işletmelerin böylesine zor koşullarda başarılı olmalarında önemli bir rol oynayacaktır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In the present, companies have activities in a changing and improving environment, in which the competition is getting harder. In this environment the success of the companies depends on developing correct strategies and applying them. Companies need a performance measuring system to determine and to apply their strategies and to measure their validity and results. In this environment with variable conditions and competition, the traditional methods depending on financial data is insufficient, but this can be overcome using Balanced Scorecard. When Balanced Scorecard is used to measure performance, starting from determining the vision and mission of the company with its SWOT analysis, and continuing with short and long term goals, financial and nonfinancial indicators, with a reason and result relation, expressing in four different perspectives which are financial, customer, business processes and learning and growth dimensions, it shows a process which enables to evaluate how the things are going and the results in some intervals and to fine-tune with feedback. Measuring performance should be applied to all companies. Using Balanced Scorecard, will not only fill the gaps of old performance measuring methods, bul will play a great role on their success in hard conditions by correctly determining the company strategy and reflecting to its activities.