Sürdürülebilir muhasebesi aracı olan balanced scorecard ve imalat sektöründe bir araştırma
Balanced scorecard, a sustainable accounting tool and a research in the manufacturing sector
  1. Tez No: 636725
  2. Yazar: TUĞBA KUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERAH YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Gelişen teknolojiyle birlikle artan rekabet ortamı ve değişen çevre koşulları ile birlikte tüketici beklentilerinin farklılaşması işletmelerin finansal göstergeler yanında finansal olmayan göstergeleri de göz önüne alması gerektiğini açıkça ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda ekonomik, sosyal ve çevresel boyutları ele alan sürdürülebilirlik muhasebesi işletmelerde gelecekte devamlılıklarını sağlamaları açısından performans yönetiminde kullanılan ölçütlerden biri olan balanced scorecard ile birlikte etkin kullanılması oldukça önemlidir. Bu çalışmada sürdürülebilirlik muhasebesiyle birlikte balanced scorecard arasındaki ilişkiye değinilmiş, değişen piyasa koşullarıyla birlikte çevresel faktörlerinde önemli olmasıyla balanced scorecard boyutlarına işletme stratejileri doğrultusunda yeni bir boyut eklenip genişletilerek işletmenin ilerde bulunduğu piyasada daha etkili ve devamlılığını sağlayabilmesi için yararlı olacağı sonucu saptanmıştır. Çalışmada ilk olarak sürdürülebilirlik muhasebesi ele alınmış, ikinci bölümde performans yönetimi ve çoklu performans yönetimi olan balanced scorecard incelenmiş, üçüncü bölümde sürdürülebilirlik muhasebesi ve balanced scorecard ilişkisine yer verilmiş, model kurularak X sanayi işletmesinde yüz yüze görüşme tekniğiyle veriler kayıt altına alınmış ve X sanayi işletmesinde balanced scorecard uygulaması yapılması durumunda ortaya çıkacak nihai sonuçlar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the developing technology, the increasing competition environment and changing environmental conditions make it clear that businesses should consider non-financial indicators as well as financial indicators. In this regard, sustainability accounting, which deals with economic, social and environmental dimensions, is very important to use effectively with balanced scorecard, which is one of the criteria used in performance management, in order to ensure their continuity in the future. In this study, the relationship between sustainability accounting and balanced scorecard is mentioned, and it is determined that it will be more effective and useful for the business to maintain its future in the future market by adding a new dimension to the balanced scorecard dimensions by expanding and expanding it in line with its business strategies. In the study, sustainability accounting was discussed first, balanced scorecard with performance management and multiple performance management was examined in the second section, sustainability accounting and balanced scorecard relationship was examined in the third section, the model was established, data was recorded by face-to-face interview technique in X industrial enterprise and balanced in X industrial enterprise. The final results will be determined if scorecard is applied.