Türk bankacılık sisteminin Avrupa Birliği standartlarına uyum sorunu
The Concordance problem of Turkish banking system with the European Union standards
  1. Tez No: 121851
  2. Yazar: GÜLAY HIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ARSLAN EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
ÖZET Uluslararası ekonomik entegrasyon olgusunun gelişmesine paralel olarak, son yıllarda bankaların hızlı bir değişim sürecinden geçmekte olduğu görülmektedir. Globalleşme etkisinin beraberinde getirdiği serbestleşme eğilimi bankacılık sektörünün öncülüğünde sürerken, bir yandan da bu sürecin gerektirdiği yeni yapılanma ile uyumu zorunlu kılmaktadır. Bu zorunluluk, uluslar arası fınansal sistemin etkin ve güvenli çalışmasını sağlamak için, bankalara uluslar arası standartlarda yeni düzenlemeler getirmektedir. Bankacılık otoritelerinin de bu yeni düzenlemelere göre kendi sistemlerini uyumlaştırması beklenmektedir. Avrupa Birliği çerçevesinde gelişen fınansal entegrasyon ile üye ülkelerdeki uyum çalışmalarına paralel olarak, Türk bankacılık sektörü de bu oluşumda yerini alabilmek için her geçen gün yeni düzenlemelere gitmektedir. Bu çalışmada öncelikle, Avrupa Birliği ile uyum sürecinde olan Türk bankacılık sektörünün günümüze kadar olan gelişmeleri kronolojik olarak geniş bir çerçevede ele alınmıştır. Daha sonra, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin bankacılık sistemleri ve gelişim süreçleri ile bugünkü konumlan ayrıntılı olarak incelenmiştir. Son olarak ise, Türk bankacılık sektörü ile Avrupa Birliği üyesi ülkelerin bankacılık sektörlerine ilişkin mevcut durum karşılaştırmalı oran analizi kullanılarak ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In parallel with the development of international economic integration phenomena, it's been observed that the banks have also experienced a rapid transformation process recently. In one hand, while the liberation motion, that the effect of globalization brought about, continues within the guidance of banking sector, it seems to oblige to conform with the new reformation determined by this process. This obligation brings some new regulations in international standards about the banks. Correlatedly, the banking authorities are also expected to restructure their own systems in accordance with these new regulations. Turkish banking sector is also structuring new regulations to be able to participate and take its place within this reformation in parallel with the concordance effort of the Member Countries with the Financial Integration of the European Union (EU). Consequently, in this study, the development of Turkish banking sector, in the concordance process with the EU is discussed in a broader chronological perspective; Followingly, the banking systems, the development process and the present case of the EU Member Countries are analysed in details; And as a conclusion, it's tried to expose the existing case of Turkish banking sector and the banking systems of the EU Member Countries by using comperative ratio analysis.