Avrupa Birliği ve Türk Bankacılık Sisteminin mevzuat açısından karşılaştırılması
Comparison of the European Union and Turkish Banking System in terms of legislation
- Tez No: 854756
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞERİF ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gediz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Devletlerin oluşumundan itibaren ayakta durabilmeleri için bir takım olanaklara ulaşmaları veya bazı güç dengelerine sahip olmaları gerekmektedir. Bu güçlerin neredeyse tamamına ulaşabilmek için gerekli olan temel unsur ise ekonomik güce sahip olma gerekliliğidir. Bu gereklilik ise bankacılık ve finans alanında gösterilen faaliyetlerin daha fazla öneme sahip olmasına yol açmıştır. Nitekim ekonomik güçle eşdeğer olan bankacılık sektörünün gücü devletleri bu sektörün faaliyetlerini destekleyici tedbirler almaya mecbur bırakmıştır. Diğer bir ifadeyle, devletler diğer alanlarda da güçlü olabilmek adına ekonomik faaliyetlerde güçlenmeye daha fazla önem vermiştir. Bu döneme binaen ortaya çıkan ve yaygınlaşan bankacılık faaliyetlerinin uluslar arası alanda ortaya çıkan entegrasyon olgusunun gelişmelerine paralel olarak son yıllarda oldukça kapsamlı ve hızlı bir değişim sürecinden geçtikleri görülmektedir. Küresel anlamda faaliyet göstereme olgusunun getirmiş olduğu serbest faaliyetler yürütme yönündeki eğilimler bankacılık sektörü öncülüğünde yürütülmektedir. Bunun yanı sıra meydana gelen yeni yapılanma anlayışı da uyum sorununu doğurmakta ve sorunun çözümünü zorunlu kılmaktadır. Esasında bu zorunluluk müşterilerin korunması ve faaliyetlerin düzenli şekilde işlenmesini sağlama amacıyla oluşturulmuş ve amaçla uluslar arası standartlara yeni düzenlemeler getirmiştir. Bankalardan beklenen ise belirlenen kriterlere göre sistemlerini uygun hale getirmektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACK Since the formation of a team in order to allow States to reach or stand must have some balance of power. In almost all of the basic elements necessary to reach or stand must have some balance of power. In almost all of the basic elements necessary to reach these force is the need to have economic power. this requirement has led to the greater importance of the activities have shown in the banking and finance field Indeed, economic power, strength of the banking sector. the state is complled to take equivalent measures spporting the activities of this sector. ın other words, the state has given more importance to the strengthening of economic activity in order to be stronger in other areas. Owing to the importance of this emerging and spreading banking sctivities in the areas of international integration hungry last year median parallel to the development of the phenomenon seems to be a quick they pass through a fairly comprehensive process of change. Free activities tend towards the execution of the activities that have brought cases show is led by the banking sector at the global level. This new structure as well as the understanding of the problems occuring in the ensuing compliance and requires the solution of this problem. In fact, this must have been created in order to protect customers and ensure the orderly functioning of the activities and to this end has brought new regulations to international standards. Systems according to the criteria specified bank is expected to bring to endure.