Türkiye'deki ağaçlandırma ve erozyon kontrolü faaliyetleri ve bu alanda çalışanların sorunları (Manisa ili örneği)
Afforestation and erosion control activity in Turkey and the problems of the people working in this field (Rejvon of Manisa)
  1. Tez No: 121852
  2. Yazar: ASLI BÖREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN GAVCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET“Türkiye'deki Ağaçlandırma Faaliyetleri ve Bu Alanda Çalışanların Sorunları (Manisa îli Örneği)”konulu tez çalışması Muğla Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Bölümü Anabilim Dalında Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanmıştır. İnsan hayatı üzerinde sosyal ve ekonomik açıdan büyük önem taşıyan orman ve ürünlerine olan talep, ülkemizde de hızla artan nüfusa, gelişen ekonomi ve endüstriyel paralel olarak artmaktadır. Ancak ülkemiz ormanlarının, binlerce yıldan beri devam eden tahribat nedeniyle verim güçleri azalmış ve günümüz koşullarında bu talebi karşılayamaz hale gelmiştir. Odun hammaddesinin yeterli düzeyde karşılanması, erozyonun durdurulması, tarım alanlarının sel ve taşkınlardan korunması ve su rejiminin düzenlenmesi yanında, ormanlardan beklenen diğer sosyal ve ekonomik yararların sağlanması için en önemli tedbir ağaçlandırma yapmak ve erozyon kontrolü gibi tedbirleri almaktır. Ormanların korunması, geliştirilmesi ve genişletilmesi için orman içinde ve bitişiğindeki köylerde yaşayan vatandaşların sosyal ve ekonomik gelişmelerinin sağlanması da gereklidir. Çalışmanın birinci bölümünde ormancılık ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, ağaçlandırma ve erozyon kontrolü çalışmaları ve bu alanda çalışanların sorunları incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Manisa ilinde yapılan bir uygulamaya değinilmiş, araştırma alanında çalışanların sorunlarını belirleyebilmek için anket yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programından yararlanarak t-testi, ki-kare testi ve varyans analizi yapılarak incelenmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT The thesis,“Afforestation and Erosion Control Activity in Turkey and The Problems of the People working in this field”has been prepared for the bachelor degree at Muğla University, Institute of Social Sciences, Department of School of Business Administration Demand for forest and its products which has a great importance on human life, both in social and economical aspects, is growing along with the rapidly growing ecomony, industry and population in Turkey too. However, due to the deforestation over thousands of years, our country has failed in meeting this demand. The most important precaution to reap the most of social and economical benefits from the forests, besides stopping erosion, protecting agricultural fields against floods and overflows and improving the water regime of the rivers, is afforestation and erosion control In order to protect, improve and widen forests, social and economical improvements have to be provided for the people living in or near the forests. The first part of the thesis consists of general knowledge about forestry. The second part consists of afforestation and erosion control studies and the problems of the people working in this field. The third part is about a study conducted in Manisa. In this study, statistical analyses were performed by using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS). The t-test, x2 test and variance analyses were used to analyse the data.