İktisadi kalkınmada dolaysız yabancı sermaye yatırımlarının önemi ve Türkiye örneği
Importance of foreign direct investment in economic development and sample of Turkey
- Tez No: 121857
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET II. Dünya savaşından sonra dolaysız yabancı sermaye yatırımlarının (DYSY) arttığı görülmektedir. DYSY'nın en yaygın biçimi olan çokuluslu şirketlerin ÇUŞ) yatırım yaptıkları gelişmekte olan ülkelere, başta istihdam olmak üzere gelir arttırıcı ve döviz kazandırıcı etkileri, söz konusu yatırımların öneminin artmasına neden olmuştur. Dünya' da dolaysız yabancı sermayeyi teşvik ederek, ekonomilerini geliştiren birçok ülke bulunmaktadır. Dolaysız yabancı sermaye yatırımlarının ülke ekonomilerine katkıları konusunda somut örneklerin varlığı ve gittikleri ülkelerde meydana getirdikleri güçlü ekonomik etkiler söz konusu yaklaşımın öneminin artacağım göstermektedir Bu gelişmeler doğrultusunda, Türkiye de dolaysız yabancı sermaye yatırımlarını ülkeye çekebilmek için gerekli önlemleri almıştır. Özellikle 1980 yılından sonra aldığı önlemler ve mevzuat değişiklikleri ile en liberal mevzuatlardan birine sahip olmuştur. Ancak yine de DYSY'nı cezbetme konusunda gerekli performansı göstermemiş ve DYSY istenilen düzeye ulaşamamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Foreign Direct Investment (FDI) increased after II World War. Multinational firms that common way of the FDI made important effects where they were installed. These effects especially employment, income and foreign money saver effects caused its important increased. There is a lot of nation that developed via FDI. Due to existence of tagit sample about effects of FDI and strong economic influences on economic development, it will be important in the future. About these developments, Turkey has also take necessary measures to take advantage of FDI. Especially after 1980, Turkey has got most important liberal regulation by making changes in the regulation. But has failed about attract FDI and FDI level couldn't arrive wanted level.