Şirket birleşmeleri ve muhasebeleştirilmesi
Company mergers and accounting
  1. Tez No: 121856
  2. Yazar: MELTEM ÜLKÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Büyüme yollarından biri olan şirket birleşmeleri, iki ya da daha fazla şirketin faaliyetlerinin ekonomik ve hukuksal açıdan birlik haline getirilmesidir. Birleşme yoluyla büyük bir varlık ve ekonomik güç elde eden şirketler, günümüzde küreselleşme sonucu artan rekabetin olumsuz etkilerinden korunabilmektedirler. Şirketleri birleşmeye iten en önemli neden ekonomiktir. Bunun yanı sıra; ölçek ekonomilerinden yararlanma, sinerji etkisinden yararlanma, yetenekli yönetime sahip olma, çeşitlendirme ile riski dağıtma ve büyük bir işletme yaratma isteği birleşmeyi teşvik eden başlıca unsurlardır. Şirket birleşmelerinin ve muhasebeleştirilmesinin incelendiği bu çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; şirketler ve birleşmeler hakkında genel bilgiler, şirket birleşmelerinin nedenleri, sınıflandırılması ve tarihsel gelişimi incelenmiştir. İkinci bölümde, birleşme süreci ve yöntemleri incelenerek, Türk Hukuku'nda şirket birleşmelerinin yasal çerçevesi ele alınmıştır. Son bölümde ise şirket birleşmeleri muhasebe yönünden incelenmiştir. Uluslararası ve ulusal muhasebe düzenlemeleri açısından birleşmeler ve bunların karşılaştırılması yapılmıştır. Ayrıca, örnek uygulamalarla şirket birleşmelerin muhasebeleştirilmesi gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Mergers that is one of the ways for growth is a combination of two or more companies economically and legaly. Gaining a great asset and economic power as a result of mergers, the companies can protect themselves from increasing negative effects of globalization. One of the most important incentives for mergers is economic. Besides, getting benefits from scale economies and effects of synergy, having a talented management, distribution of risks via diversification and willingness for creating a big company are the other incentives that encourage mergers. This study, in which mergers and accounting were investigated, consists of three chapters. In the first chapter, literature about companies and mergers, causes of mergers, historical development and their classification were investigated. In the second chapter, by examining the processes and methods of mergers, legitimate framework of mergers in Turkish jurisprudence was considered. In the final chapter, mergers were examined in terms of accounting. In terms of national and international accounting regulations, mergers were studied and their comparisons were made. Furthermore, through sample practices in Turkey accounting of mergers was illustrated.