1980 sonrası Türkiye'de kadın çalışmaları
The women's studies in Turkey after the 1980s
  1. Tez No: 121862
  2. Yazar: FÜSUN KÖKALAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURGÜN OPTİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışma kadın çalışmaları ve feminist teori kavramları arasında niteliksel farklılıklar olduğu ve bu farklılıkların değişen dünya düzeni ve toplubilimlerden kaynaklandığı fikrinden hareket etmektedir. Kadın çalışmaları ve feminist teori arasındaki bu farklılıklar aşağıdaki şekilde ortaya konulmuştur: İlk olarak, feminist teori, toplumsal çatışma ve muhalefetten kaynaklanır ve 1980 'lerden sonra kadın çalışmalarının gündeme gelmesi varolan toplumsal yapılara uyum sürecine dayanmaktadır. İkinci olarak, feminist teori, farklı kadın anlayışlarından yola çıkarak, farklı kuramsal açılımlar oluşturma yoluna gitmiştir. Öte yandan kadın çalışmaları kadın hakkında evrensele ve genele ulaşmaya çalışır. Üçüncü olarak, feminist teori, ataerkil sistem ve kadın ezilmişliğini teorik olarak açıklamaya çalışır. Kadın çalışmaları, kadının toplumdaki durumunu anlamak için uygulamalı çalışmalar yapmayı tercih eder. Bu amaçla yola çıkan bu çalışma, 1980 sonrası Türkiye'de ortaya konan kadın çalışmalarının eleştirel bir yeniden değerlendirilmesini amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This work is based on the idea that there are qualitative differences between the concepts of women's studies and feminist theories and that these differences originate from the changing world order and the changing social sciences. These differences between women's studies and feminist theory are set out as follows: Firstly, while feminist theory originates from social antagonism and opposition, the coming of women's studies to the agenda after the 1980s is a result of an adaptation process to the existing institutional structures. Secondly, feminist theory has gone to the way of formation of different theoretical openings by departing from different understandings of“woman”. On the other hand, women's studies try to arrive at the universal and the general about“woman”. Thirdly, feminist theory aims to study the patriarchal system and the women's subordination theoretically whereas women's studies prefer to conduct applicative studies in order to understand women's situation in society. By departing from these premises, this study attempts at a critical reappraisal of women's studies in Turkey conducted after the 1980s.