Milas Müzesi Eski Tunç Çağı kapları
Early Bronze Age pottery in Milas Museum
- Tez No: 121865
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN DİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
II ÖZET Bu çalışmada Milas Müzesi'nde korunan yetmiş adet pişmiş toprak tam kap ve dört adet kapak incelenmiştir. Malzeme üzerinde yapılan incelemeler sonucunda bazı önemli sonuçlara ulaşılabilmiştir. Bunlardan en önemlilerinden biri Milas Müzesi'nde saklanan ve tarafımdan çalışılan kapların Damlıboğaz Köyü'nün 600-700 m. kuzeyindeki alandan kaçak kazılarla çıkarıldığı yönündedir. Kapların büyük bölümü orta kalitede hamurludur. Buna karşın daha nitelikli ve kaba hamurlu örnekler de vardır. İncelenen kaplarda gözlemlenebilen bir başka önemli özellik ise hamurlarındaki bol mika ve taşçık katkısıdır. Örneklerin tamamı astarlıdır. Seramiklerde boya, kabartma, yiv, çizi ve dolgu bezeme biçimleri görülmektedir. Kaplar form olarak testiler, fincanlar, çanaklar, tankartlar, çömlekler ve meyvelik olmak üzere altı grup altında toplanmaktadırlar; kap formları kendi içlerinde de alt tiplere ayrılmışlardır. Malzeme, yapım tekniği, bezeme biçimleri, bezekleri ve kap formları açısından diğer merkezlerin seramikleriyle yapılan karşılaştırmalar; incelenen örneklerin Güneybatı Anadolu'da yer alan diğer Eski Tunç Çağı merkezleri dışında Anadolu'daki bazı merkezler, Kıta Yunanistan ve Kiklad Adaları'nın Eski Tunç Çağı merkezlerinden olan örneklerle bağlantılı olduğunu göstermiştir. Bu çalışmanın sonucunda, kapların en erken tarihlerinin Eski Tunç Çağı I, en geç olanların ise Eski Tunç Çağı HI evresinden olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this study seventy terra-cotta complete pottery and four lids which are housed in the Milas Archaeological Museum have been researched. From the study of this material several implication predictions may be drawn: First most of the pottery seem to be unearthed at the pithos burial necropolis area located ca. 600-700 m. North of modern Damlıboğaz Villiage by the treasure hunters. Most of the ware made of medium quality clay while some examples having fine or corse clay. One of the other but must Important feature of the pottery is the abundance use of mica mixed with small grits. Black and brownish,grey and red slip are predominant. On the surface colour paint plastic, grove and insized decorations were also applied. The shape of pottery have been valued under seven sub groups as jugs, cups, bowls, tankards, pots and fruit-stand. The study on the shape and decoration and pottery comprasions provides us very good information that the pottery associated with the material of Bronze Age settlement western Anatolian and Eagean and Cyclads. In the light of shape and decoration study Early Bronze Age I period offered for the earlier material while latest examples dated toEarly Bronze Age HI period.