Farklı esneklik tekniklerinin 18-25 yaş spor yapmayan (sedanter) bayanlar üzerinde etkisi varmıdır?
  1. Tez No: 121864
  2. Yazar: EMRA DÖVER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL ZORBA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bu araştırma ;Farklı esneklik tekniklerinin 18-25 yaş arası spor yapmayan (sedanter) bayanlar üzerinde etkisinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. 10 haftalık egzersiz programına 40 sedanter (spor yapmayan) bayan P.N.F deney grubu, (n=10), statik deney grubu (n=10),dinamik deney grubu (n=10), kontrol grubu (n=10) olarak dört grup halinde gönüllü olarak bu çalışmaya katılmıştır. One way ANOVA ve Paired istatiksel yöntemleri verilerin değerlendirilmesinde kullanılmıştır. Esneklik ölçüm değerlerinde spagat, kol esnekliği, omuz ekstansiyon, kalça Seksiyon, gövde öne fleksiyon ön test değerlerine göre anlamlı artışlar göstermiştir. Gruplar arası anlamlı faklılıklara rastlanmıştır. Bunun yanı sıra diz fleksiyon (sağ), diz fleksiyon (sol)), omuz fleksiyon, kalça ekstansiyon, gövde geriye ekstansiyon, köprü ön test değerlerine göre anlamlı artışlar göstermiştir. Gruplar arası anlamlı farklılıklara rastlanmamıştır. Skinfol ölçümlerinde biceps, triceps, supscapula, suprailiak ölçümlerinin ön ve son test değerleri karşılaştırıldığında anlamlı artışlara rastlanmıştır. Uygulanan esnetme egzersizleri 18-25 yaş bayanlarda, her üç esnetme tekniğinin esnekliği geliştirdiği bulunmuştur. P.N.F esnetme metodunun esnekliğin geliştirilmesinde en etkili metod olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study; has been done on the women aged between 18 and 25 for 10 weeks in order to search the the effect of different stretching tecniques. 40 sedanter women took part in this study as volunteers and there were 4 gropus, P.N.F experiment group (n=10), static experiment group (n=10), dynamic experiment group (N=10), and control group (n=10). One way ANOVA and Paired statistical methods were applied to evaluate the data. We have observed that flexibility measurement data has been increased and this measurement included spagat, arm flexibility, shoulder extansion, lhip flexion, body forward flexion. We have observed a significant difference among the groups. According to the test result, right knee flexion, left knee flexion, shoulder flexion, hip flexion, body back extansion have increased. We have observed a significacant among the groups. When we compared the data of the primal tests with data of the last tests, we haven't observed a significant increase in the skinfold measurement of biceps, triceps, supscapula, and suprailiak. It can be seen that all the tecniques have improved the flexibility for the women aged between 1&-25 and who have participated in the test. Accrding to the study, P.N.F flexibility tecnigue is tte most effective method.