Zenanname - Enderunlu Fazıl
About Ladies - Fazıl of Gynaeceum
- Tez No: 121872
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYMA GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
“Zenânnâme - Enderûnlu Fâzıl”başlığı ile gerçekleştirilen bu çalışma, esas olarak, daha önce yapılan çalışmalarda sınırlı sayıda bölümleri Lâtin harflerine aktarılmış olan Zenânnâme adlı eserin tenkitli metninin hazırlanmasına dayanmaktadır. Şimdiye kadar bütünüyle bilimsel yayım yapılmamış olan Zenânnâme, filolojik niteliklerinin de kolayca tespit edilebilmesi amacıyla transkripsiyon alfabesi ile verildi. Tenkitli metnin hazırlanması ile ilgili esas alınan ölçütler ve sistem, ayrı bir başlıkla ele alındı. İncelemeye esas teşkil eden kaynak ile karşılaştırılan nüshaların tavsifleri yapıldığı gibi, baskılar ve yazma nüshalar arasındaki dikkati çeken farklılıkların belirginleşmesi için, diğer baza baskı ve yazmalarla ilgili ayrıntılı tavsifler de yapıldı. Okumada, beyitler kendi içinde düzenli bir sistemle numaralandırıldı. İnceleme kısmına örnek olarak alınan beyitlerin de eser içinde yerinin kolaylıkla tespit edilebilmesi için baş kısımlarına sayfa numaralan ve o sayfa içinde kaçıncı beyit oldukları belirtildi Eserin okunmasında esas alınan fonolojik ve morfolojik esaslar, genel hatlarıyla transkripsiyon sistemi içinde verildiği gibi, bu özellikler sınırlı da olsa ilgili bölümde örneklendi. Çalışmamızda hem Zenânnâme'yle hem de Fâzıl Bey' in diğer eserleri ile ilgili bilgiler çoğunlukla genel kaynaklara göre değil, kendi araştırma veı^erimize dayandırıldı. Bundan sonraki geniş araştırmalara zemin olabilmesi düşüncesiyle ve Fâzıl Bey'in edebî anlayış, dil ve üslûp özelliklerinin daha net çizgilerle yansıtılabilmesi amacıyla eserdeki atasözlerine, deyimlere ve halk söyleyişlerine yer verildi Eserdeki bölümler özetlendi. Ayıca bibliyografyanın sonuna eser boyunca geçen şehir, millet ve ülke isimleri dizini eklendi.
Özet (Çeviri)
This work, titled“Zenânnâme-Enderunlu Fazıl (About Ladies-Fazıl of Gynaeceum)”, is based mainly on the preparation of a critical text of Zenânnâme, whose few chapters have been writen in Latin alphabeth previovsly. Zenânnâme, which had not been published comletely in a scientific way up to this date, was presented with a transcription alphabet in order to allow for the identification of its philological qualities. The criteria and the system on which the preparation of the critical text was based was dealt with under a separate heading. The copies compared with the source that provided the basis of the examination was commended; similarly, in order to mark up the differences between the editions and «agLfUKSWCftCRETni IlJfflWthe copies, detailed dissertations about some other prints and manuscripts were also included. The couplets were systematically numbered within themselves in reading. In order to make it easier to find the place in the work of a couplet that was included in the examination part, the page number and the order of the couplet in that page were given in the header of the couplet. The phonological and morphological principles observed in the reading were not only outlined generally in the transcription system, but were also illustrated in the related chapter. In our study, the information on both Zenânnâme and the other works of Mr. Fazıl have mostly been based not on general sources, but on our own research findings. In order to provide the grounds for broader studies to come and to represent more specifically the literary mentality, linguistic and stylistic qualities of Mr. Fazıl, the proverbs, idioms and folk phrases in Zenânnâme have been included in the study. The chapters in Zenânnâme were summarised. The names of the cities, nationalities and countries passing throughout Zenânnâme have been indexed in an alphabetical order at the end of the study.