Zenânnâme'de kimlik kurguları: Geleneksel söylemin yeniden üretiminde bireysel arayışlar
Identity construction in the Zenannâme: Individual voices in the cultural context
  1. Tez No: 897577
  2. Yazar: DAMLA NUR KORKAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KOCAER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
On sekizinci yüzyıl mesnevilerinden biri olan Zenannâme, içeriği ve müellifinin üslubu itibarıyla özgün bir eserdir. Zenannâme'nin içeriği farklı etnik kökenlere mensup kadın kimlik kurgularının tasviri şeklindedir. Enderunlu Fâzıl bu kimlikleri kurgularken özgün bir mizahî ve mahallî üslup kullanmıştır. Zenannâme, özgün içeriği ve üslubuna karşın geleneksel bir alt metne sahiptir. Bu geleneksel alt metin, farklı kültürlerde karşılaşılan kadını ötekileştiren ve ikincilleştiren ataerkil bakış açısıyla oluşturulmuş sanat üretimini ifade etmektedir. Kadın kimlikleri alt metin olarak pek çok kültürde aynı temelde inşa edilmiş güncellemelerdir. Osmanlı yüksek zümre edebiyatı da bu kültürlerin bir halkasını teşkil etmektedir. Osmanlı yüksek zümre edebiyatındaki kadın kimlikleri, bu edebiyatın kuruluş ve yerelleşme dönemlerinde farklı nitelikleriyle öne çıkmıştır. Kuruluş aşamasındaki tercüme ve yarı tercüme özelliklere sahip eserlerdeki kadın kimlik kurguları ataerkil sanat üretimi bağlamında ideal tipler olarak inşa edilirken edebiyatta yerelleşme hareketiyle cinsel kimlikleri ile öne çıkan ve ataerkil kamusal alan için tehdit oluşturan kadın kimlik kurguları söz konusudur. Bu iki bakış açısı da ataerkil sanat üretimi bağlamında kadını ötekileştiren ve ikincilleştiren noktada temellenmiştir. Osmanlı yüksek zümre edebiyatında Zenannâme, geleneğin ikinci halkasına dâhildir. Edebiyatta yerelleşme hareketinin bir parçası olarak geleneksel bir alt metin üzerinde müellifin bireysel arayışları sonucunda kurgulanmış özgün bir içeriktir.
Özet (Çeviri)
Zenannâme, one of the eighteenth-century masnavi, is an original work in terms of its content and the style of its author. The content of Zenannâme is in the form of a depiction of female identity constructions belonging to different ethnic origins. Enderunlu Fâzıl used a unique humorous and local style while constructing these identities. Despite its original content and style, Zenannâme has a traditional subtext. This traditional subtext refers to the production of art created with a patriarchal perspective that marginalizes and subordinates women encountered in different cultures. Women's identities are subtextual updates built on the same foundation in many cultures. Ottoman high-class literature also constitutes a link of these cultures. Women's identities in Ottoman high-class literature came to the fore with their different qualities during the establishment and localization periods of this literature. While the female identity fictions in the works with translation and semi-translation features in the establishment phase are constructed as ideal types in the context of patriarchal art production, there are female identity fictions in literature that stand out with their sexual identities with the localization movement and pose a threat to the patriarchal public sphere. Both of these perspectives are based on the point that marginalizes and subordinates women in the context of patriarchal art production. In Ottoman high-class literature, Zenannâme is included in the second ring of the tradition. As a part of the localization movement in literature, it is an original content constructed as a result of the author's individual searches on a traditional subtext.