Cinsel doyum ve evlilik uyumu arasındaki ilişki
Sexual satisfaction correlates with marital adjustment
  1. Tez No: 121871
  2. Yazar: ÇİĞDEM KUDİAKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYLAN TUĞRUL DAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
99 ÖZET Bu çalışmanın amacı, normal evli kadın popülasyonunda cinsel işlev bozukluklarının dağılımını, cinsel doyum ve evlilik uyumu arasındaki ilişkiyi ve cinsel doyumun yordanmasında rol oynayan çeşitli değişkenleri belirleyebilmektir. Bu amaçla yapılan çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, herhangi bir psikiyatrik yardım başvurusunda bulunmamış 295 kadının oluşturduğu örneklem grubunun cinsel doyumları, Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği (Golombok-Rust Sexual Satisfaction Inventory) ile, evlilik uyumları ise Çift Uyum Ölçeği (Dyadic Adjustment Scale) kullanılarak değerlendirilmiştir. Saptanan cinsel doyum puanlan doğrultusunda, deneklerin %76.6'sının cinsel yaşamlarını sorunsuz olarak nitelendirdiği, deneklerin üçte ikisinin dokunma, üçte birinin sıklık ve iletişim alanlarında sorun yaşadığı, bunun yanı sıra örneklemin %90.5 'inin cinsel yaşamlarını tatminkar buldukları görülmüştür. Pearson Momentler Korelasyon tekniği kullanılarak, örneklem grubunun cinsel doyum ve evlilik uyumu puanlan arasında anlamlı düzeyde bir ilişki olduğu saptanmıştır. Ayrıca örneklem içerisinde cinsel doyum puanlan“ düşük”ve“yüksek”olarak oluşturulan iki grubun evlilik uyumu puanlan t testi ile karşılaştırılarak cinsel doyumu yüksek grubun evlilik uyumunun, cinsel doyumu düşük gruptan anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptanmıştır. Benzer şekilde örneklem içerisinde evlilik uyumu“düşük”ve“yüksek”olarak belirlenen iki grubun cinsel doyum puanlan t testi ile karşılaştırılmış ve evlilik uyumu yüksek grubun cinsel doyum puanlan diğer gruptan anlamalı düzeyde yüksek bulunmuştur. Yapılan Aşamalı Regresyon Analizi sonucu, cinsel doyumun100 yordanmasında evlilik süresi ve eğitim değişkenlerinin rolü olduğu görülmüştür. Cinsel doyumun yordanmasında evlilik uyumu alt boyutlarının rolünü belirlemek amacıyla yapılan Aşamalı Regresyon Analizi sonucu ise, cinsel doyuma katkısı olan alt boyutların mutluluk ve ortak kararlılık olduğu saptanmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde, vajinismusu olan ve olmayan evli kadınların cinsel doyumları ile evlilik uyumları arasındaki benzerlik ve farklılıklar incelenmiştir. Bu amaçla vajinismus grubunda yer alan 29 evli kadın ile karşılaştırma grubunda yer alan 30 evli kadın cinsel doyum ve evlilik uyumu puanlan açısından t testi ile karşılaştırılmış ve vajinismus grubunun cinsel doyumu puanlarının, karşılaştırma grubundan anlamlı düzeyde yüksek olduğu, evlilik uyumu puanlarının ise farklılık göstermediği saptanmıştır. Araştırma sonucu elde edilen bulgular ilgili yayınlar çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
101 SUMMARY The aim of this study is to report the sexual disfunction distribution of normal married woman population, relationships between sexual satisfaction and marital adjustment and various variables which effect predictions of sexual satisfaction. This study is composed of two parts. In the first part, sample group is consisted of 295 married women who hadn't seek any psychiatric help and their sexual satisfaction is measured by using Golombok-Rust Sexual Satisfaction Scale and also their marital adjustment is measured by using Dyadic Adjustment Scale. From the determination of sexual satisfaction datas, it is obtained that, % 76.6 of the sample has no problem about their sexual life, whereas two third of them has sensuality problems and one third has communication and frequency problems. But on the other hand, % 90.5 of the sample have satisfactory sexual life. By using Person Moment Correlation, it is determined that there is a meaningful relationship between sexual satisfaction and marital adjustment of the sample group. Also in the sample, the marital adjustment of the two groups, that are consisted of low and high sexual satisfaction points, are compared with t test and it is determined that the group with higher sexual satisfaction has much more marital adjustment level than the lower one. Similarly in the sample, the sexual satisfaction of the two groups, that are consisted low and high marital adjustment points, are compared with t test and it is determined that102 the group with higher marital adjustment has much more sexual satisfaction level than the lower one. From the results of Hierarchical Regression Analysis it is seen that, only marital duration and education variables predict sexual satisfaction. It is also defined that satisfaction and consensus scales, which are the components of marital adjustment indicators, predict sexual satisfaction with the result of hierarchical regression analysis. In the second part of the study, sexual satisfaction and marital adjustment datas of 29 married women with vajinismus and 30 married women without vaginismus (compared group) are compared by t test and the results show that, the sexual satisfaction of the women without vaginismus is higher than the women with vaginismus but their marital adjustment shows no difference. Finally, findings obtained with the result of the research, are discussed in the frame of related publications. tC- 5#5$&# ggg