Milli Mücadele'de İvrindi
İvrindi in National Struggle for independence
  1. Tez No: 121897
  2. Yazar: HAKAN KARABURÇAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN AYIŞIĞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET Osmanlı Devleti, Birinci Dünya Savaşından yenilgiyle çıkmasından sonra Mondros ateşkes antlaşmasını imzaladı. Ardından işgaller başladı. Özellikle 15 Mayıs 1919'da İzmir'in Yunanlılar tarafından işgal edilmesi Türk milletini milli bir direniş hareketi başlatması yönünde harekete geçirdi. İzmir'in işgali Balıkesir bölgesini harekete geçirerek Balıkesir ve İvrindi'de milli kurtuluş hareketi oluşumuna hız kazandırmıştır. Bu çerçevede Kuzeybatı Anadolu'da oluşmaya başlayan cephelerden birisi de İvrindi cephesidir. Çalışma, birey ve toplum kavramlarının çağdaş dünyada ön plana çıkması nedeniyle yerel tarihin yaşanmışlığını yeniden ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, toplumun yakın dönem tarihinde hangi süreçlerde nasıl örgütlendiği ayrıca, bölgesel sorunlardan uluslararası ilişkilere değin ortaya koyduğu tepkiler konu edilmiştir. İvrindi cephesinde ve diğer Kuzeybatı Anadolu cephelerinde verilen mücadele sayesinde bölgedeki örgütlenmenin odağı olan Balıkesir işgalden uzun süre korunmuştur. Çalışma, bölge işgal edildikten sonra Yunan işgal kuvvetlerine karşı yaklaşık 26 ay devam eden milli müfreze hareketini de konu edindi. Böylece bu mücadelenin önemi de ortaya konulmuş oldu. Türk milletinin bağımsızlığını kazanmak için verdiği ulusal kurtuluş savaşının bir parçası olan İvrindi bölgesi bu mücadelede yerini almıştır. ANAHTAR KELİMELER - Balıkesir Kongreleri - İzmir Kuzey Cephesi Kuvâ-yı Milliye'nin Oluşumu Yunan İleri Harekatı Milli Müfreze Hareketi - Yunan Zulüm ve Vahşetleri IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT By the end of the World War I The Ottoman State, which lost at all fronts, signed the treaty of Mondros cease fire. After then, the invasions into its territories began. Particularly the invasion of İzmir, by Greeks on 15th of May 1919, forced the Turkish people to initiate a national resistance. This invasion also led to the formation of resistance movement in Balikesir region, where one of the fronts in processing was that of İvrindi. This work aims at reproducing the living local history, because in the contamporary world the concepts of individual and society are gradually getting prominent. In this context the subject of the study is to explore that how and in what process the organization of the society was achieved in its modern history and I have also examined that how the reaction of this society from local politics to the international was laid down. Balikesir, which was the focus of the local organization, was for a long time saved through the struggles given in İvrindi and the other fronts of the northwest Anatolia. The work is also concerned with the movement of the National brigade, which approximately continued for twenty-six months after the begining of the first invasion in the region. Thus, the importance of the struggle is duly emphasised. By this way, the ivrindi region took part in the independence war, which was given for Turkish national freedom. KEYWORDS: -Balikesir Congress, -The north front of Izmir, -The Formation of National Forces, -Greek's attack, -The movement of the National brigade, -Greek violence.