Matematik dersi lise-2'nci sınıf permütasyon, kombinasyon, binom ve olasılık ünitesinin program tasarısının hazırlanması
Preparing the curriculum design of permutation, combination, binomial expansion and probability of 10 th grade level
- Tez No: 121898
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN ERGÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Matematik dersi, sanıldığı kadar zor ve sevimsiz değildir. Önemli olan, onu nasıl sevdireceğimizdir. Sevdirebilmek için de, ilgi çekici bir ders haline getirebilmek gerekmektedir. Matematik dersine ait bir program tasarısını başarıya ulaştıracak olan en önemli unsur da, dersin işlenmesi esnasında kullanılacak olan öğretim yönteminin etkin bir şekilde seçimidir. Tüm bunlar, program tasarılarının önemini yadsına- mayacak derecede ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, lise 2. sınıf matematik dersi“Permütasyon, kombinasyon, binom ve olasılık”ünitesinin program tasarısını,“sunuş yoluyla öğretme”ve“öğretim etkinlikleri”modellerine uygun olarak hazırlanmasına bir örnek oluşturmaktır. Bu amaç doğrultusunda, aşağıdakiler gerçekleştirilmeye çalışılmıştır: 1. M.E.B. yayınlarının ders kitaplarından öğrencilere kazandırılmak istenen hedef ve davranışlar belirlenmiş, 2. Bunlar, mevcut program tasarısının hedef ve davranışları ile karşılaş tırılmış, 3. Öğrencilere gerekli olan ön koşul bilgilerin neler oldukları belirlenmiş, 4. Bunların sonucunda, öğrenciye bu üniteyle ilgili kazandırılacak hedef davranışlar tespit edilmiş, 5. Ünitenin analizi yapılmış ve aşamalılık ilişkileri incelenmiş, 6. Yapılan bu işlemlerin sonucunda, ünitenin hedef davranışlarını öğrencilere kazandırmaya yönelik eğitim durumları (günlük planlar) hazırlanmış, 7. Ünitenin öğrenilmesindeki yeterliliği belirleyebilmek amacıyla, ünite için bir değerlendirme testi oluşturulmuştur. Söz konusu ünite ile ilgili olarak, adı geçen modellerin kullanımını içeren böyle bir çalışmanın yapılmadığı belirlenmiştir. Ünite bazında yapılan böyle bir çalışmanın diğer üniteler için de yapılmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir. Bu çalışma bir ivprogram tasarısı olduğundan, yeterlilik derecesi bilinmemektedir. Başarısı, ancak yapılacak uygulamalar sonucunda ortaya çıkacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Mathematics, which is known as much as difficult by many of the people, is one of the magnificant world in the daily life of us. To change the wrong believes about the mathematics, it is necessary to make math courses be more atractive. So, in order to make it sympathetic, math courses must be made interesting for the students. The most important factor to make enterprising the math curriculum design is selecting the effective instructional design which is used during the courses. Because of the above reasons, the importance of the curriculum designs is obvious. The purpose of this study is to create an example for the curriculum design to the tenth level math course of the section which is called as“permutation, combination, binomial expansion and probability”by using the model known as“expository teaching”and“model of instructional activities”. To achieve this purpose, the following steps were performed respectively: 1. The objectives and behaviors of the course were determined by using the lecture books, 2. These objectives and behaviors had been compared with those which were set by Ministry of Turkish National Education Department, 3. The prerequist knowledges were determined, 4. As a result of that process, the behavioral objectives were determined, 5. The chapter analysis and the sequence analysis were determined, 6. After those analysis, lesson plans of the course were established to set up instructional activities, 7. Finally, to test the effectiveness of the chapter, a summative evaluation test was constructed which includes 30 multiple choice test items. VI