Y.Ö.K. Dünya Bankası Milli Eğitimi Geliştirme Projesi bağlamında sanat eğitimi etkinlikleriyle ilköğretim altıncı sınıf öğrencilerinde sanat sevgisi oluşturma süreçlerinin irdelenmesi
Y.Ö.K. The World Bank The Development Project of education the critique of periods of the constituion of art love by art education activity in sixth year students of primary education
- Tez No: 121902
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
ÖZET Y.Ö.K. DÜNYA BANKASI MİLLİ EĞİTİMİ GELİŞTİRME PROJESİ BAĞLAMINDA SANAT EĞİTİMİ ETKİNLİKLERİYLE İLKÖĞRETİM ALTINCI SINIF ÖĞRENCİLERİNDE SANAT SEVGİSİ OLUŞTURMA SÜREÇLERİNİN İRDELENMESİ Günkör, Mustafa Master. Resim - İş Eğitimi Ana Bilim Dalı Tez Danışmanı : Yrd. Doç. Mahmut Öztürk Şubat 2002, 201 sayfa Bu tez, Sanat Eğitimi Etkinlik Süreçleri'nin raporlandırılmasını ve irde lenmesini içermektedir. Gazi Osman Paşa İlköğretim Okulu 6. Sınıf öğrenci leri ; dramatizasyon, dans, yazınsal anlatım, resim uygulama, eleştirel değer lendirmeler (betimleme, çözümleme, yorumlama ve yargı), yorum yazıları, araştırma ve inceleme, tiyatro gösterimleri yolu ile düşüncelerini yansıtmış lardır. Bu yansıtımların sonuçlan,“Kapı”(başlangıç),“Yeryüzü ve Gökyüzü”(geçiş),“Bakmak ve Görmek”(temel),“Sevgi”(öz) ve“Kavramlar”olmak üze re birbirine bağlı beş bölümden oluşmaktadır. Bu çalışmayla, sevmek ve öğrenmek arasında sıkı bir bağ olduğu, kendi kendine ve severek öğrenmenin, paylaşmak ile gerçekleştiği anlatılmaya çalı şılmıştır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Y.Ö.K. THE WORLD BANK THE DEVELOPMENT PROJECT OF EDUCATION THE CRITIQUE OF PERIODS OF THE CONSTITUION OF ART LOVE BY ART EDUCATION ACTIVITY IN SIXTH YEAR STUDENTS OF PRIMARY EDUCATION Günkör, Mustafa Master. The Department of The Art Education M.S.B. Supervisor : Ass. Ass. Prof. Mahmut Öztürk February 2002, 201 pages This thesis includes the reporting and criticising of the Art Education Activitiy Periods. The sixth year students of Gaziosmanpaşa Primary school pictured their own thaoughts using dramatization, dance, literary expression, art practice, art practice, critical evaluations (description, analysis, explicati ons and verdict), explication writing, search and investigation and theather plays. Results of these activities consist of five parts, which bound up with each others are“Door”(begining),“The Earth and the Sky”(transition),“To look at and To see”(basis),“Love”(core) and“Concepts.”In this work, it is tried to explain that there is very close relationship bet ween love and learning with love occur by going shares. Ill