Medeni Usul Hukukunda delillerin hasredilmesi
The Limitation of evidence by parties in Turkish Civil Procedure
  1. Tez No: 121943
  2. Yazar: TOLGA AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HALUK KONURALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZİ ÖZÜ MEDENÎ USUL HUKUKUNDA DELİLLERİN HASREDİLMESİ Tolga AKKAYA Özel Hukuk Ana Bilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak 2003 Danışman: Doç. Dr. Halûk KONURALP Medenî Usul Hukukunda Delillerin Hasredilmesi başlığını taşıyan bu çalışmada, bir taraf usul işlemi olan delillerin hasrı, medenî usul hukukundaki yeri ve uygulaması bakımından incelenmiştir. Kanunda düzenlemesi bulunmayan ve tarafın yeni (başka) delil gösterme imkânını sınırlandıran delillerin hasrı, bu güne kadar üzerinde pek durulmamış ve ayrı bir çalışma konusu yapılmamış bir usul işlemidir. Yanlış uygulanması halinde tarafların dava ile elde etmeye çalıştıkları hakları kaybetmelerine neden olacak kadar etkili bir işlem olan delillerin hasrı; unsurları, şekli, zamanı ve etkileri bakımından incelenmiştir. Çalışmanın birinci ve genel bölümünde, delillerin hasredilmesi bakımından davaya ilişkin bazı kavramlar ve usul ilkeleri başlığı altında, öncelikle ispat hukukunun temel kavramları, sonra mahkeme ve taraf usul işlemleri, daha sonra delillerin hasrına ilişkin usul ilkeleri ve son olarak tahkikat incelenmiştir. Bu bölümde, özellikle taraf usul işlemleri ve delillerin hasrına ilişkin usul ilkeleri üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ikinci ve özel bölümünde, delillerin hasrı başlığı altında, ilk olarak delillerin toplanması amacına hizmet eden işlemler, sonra delillerin hasrının şekli ve zamanı, daha sonra delillerin hasrı bakımından özellik arz eden durumlar ve son olarak özel yargılama usullerinde ve çekişmesiz yargı işlerinde delillerin hasrı incelenmiştir. Bu bölümde, özellikle daraltıcı etkili delil sözleşmeleri ile delillerin hasrı, hakimin taraflardan delillerini hasretmelerini istemesi ve delillerin hasrına istisna teşkil eden hususlar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Tolga AKKAYA Department Of Private Law Anadolu University of Social Science, January 2003 Advisor: Associate Profesör Halûk KONURALP In this thesis called“the limitation of evidence by parties in Turkish civil procedure law”the limitation of evidence has been examined from the point of view of its place in civil procedure law and its practice. Limitation of evidence, a procedural action which has not been put in order by the acts and which sets a limit to parties in presenting any extra evidence, has not been a subject for any academic research in Turkish Law circles until now. Limitation of evidence, a procedural action which in the case of mistake may be so important as to cause the parties to lose the rights they hoped to obtain by opening a case, has been examined in respect of elements, kind, time and legal effects. In the first and general section of the thesis under the title of“some basic concepts concerned with the civil action principles of procedure with regard to limitation of evidence”; firstly the basic concepts of the law of evidence secondly the court and the parties procedure actions then the principles of procedure concerning the limitation of evidence and finally the trial have been examined. In the second and special section of the thesis, under the title of“limitation of evidence”; firstly basic concepts which serve the purpose of collecting evidence, then the form and time of limitation of evidence, some special circumstances concerning limitation of evidence and finally limitation of evidence in the field of private trial procedure and peaceable adjudication in civil cases have been examined.