Medeni usul hukukunda delillerin gösterilmesi ve ibrazı
Showing and presenting evidence in civil procedure law
  1. Tez No: 731929
  2. Yazar: İZGİ KARDAŞ ALADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN DEYNEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Çalışmamızda medenî yargılama hukukunda delillerin gösterilmesi ve ibrazı konusunu işlemeyi amaçladık. Çalışmamız üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ispat ve delil kavramlarına ilişkin genel bilgilere yer verildikten sonra delillerin gösterilmesi ve ibrazı kurumu ile ispat, ispat hakkı, delil, somutlaştırma yükü, ispat yükü ve iddia yükü kavramları arasındaki ilişki incelenmiş, sonrasında medenî yargılama hukukuna hâkim olan bazı ilkelerin delillerin gösterilmesi ve ibrazı kurumuna olan etkileri değerlendirilmiştir. İkinci bölümde öncelikle ilk derece yargılamasında yazılı yargılama ve basit yargılama usulü ayrı ayrı gözetilmek suretiyle hangi usul ve süre içerisinde delillerin gösterilmesi ve ibrazının mümkün olabileceği her bir delil türü yönünden ele alınmış, akabinde Kanun'da belirlenen süreden sonra delillerin gösterilmesinin hangi şartlarla mümkün olabileceği irdelenmiştir. Üçüncü bölümde ise kanun yolu aşamasında delil gösterilip gösterilemeyeceği ile yeni bir delilin ileri sürülüp sürülemeyeceği olağan ve olağanüstü kanun yolları bakımından ayrı ayrı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to deal with the issue of showing and presenting evidence in civil procedure law. The study is composed of three main parts. In the first chapter, after giving general information about the concepts of proof and evidence, the relationship between the presentation and presentation of evidence and the concepts of proof, right of proof, evidence, burden of concretization, burden, burden of proof and burden of claim is examined. Afterwards, the effects of some principles that dominate the civil procedure law on the institution of showing and presenting evidence were evaluated. In the second chapter, first of all, it has been investigated to what stage of the first instance trial proceedings an evidence can be presented in written and simple jurisdiction procedures, under what conditions the evidence can be submitted after the time foreseen in the law, and how the evidence can be put forward. In the third chapter, whether evidence can be presented at the legal remedy stage and whether a new evidence can be brought forward are discussed separately in terms of ordinary and extraordinary legal remedies.