Basın işletmelerinde iş tatmini etkileyen örgütsel faktörler-Basın işletmelerinde bir uygulama-
Organizational factors affecting job satisfaction in press institutions
  1. Tez No: 121942
  2. Yazar: ÜMİT ALAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FEYYAZ BODUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU Ümit Alan Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2003 Danışman Yard.Doç.Dr. Feyyaz Bodur Demokrasilerde dördüncü güç olarak kabul edilen basın kuruluşlarının aynı zamanda ticari birer işletme olması bu alanda yapılan çalışmaların önemini arttırmaktadır. Karlılığın yanı sıra topluma yön vermek ve bu yolla demokrasilerin işleyişine katkıda bulunmak gibi bir amaçla yola çıkan basın işletmelerinde, işgörenlerin işlerine karşı tutumları da bu yönüyle farklılaşmaktadır. Basın işletmelerinde çalışmaların zamana karşı yapılması, işin entelektüel niteliği gibi unsurlar, basın işletmelerinde işgörenlerin iş tatmini konusunu başlı başına bir çalışma konusu haline getirmiştir. Böylesine önemli bir konuda çalışan işgörenin işinden tatmin sağlaması, hem bireysel verimliliğinin artması, hem de toplumun şekillenmesine yön verecek kadar önemli mesleğini başarıyla yerine getirmesini sağlayabilecektir. Bu çalışmada, basın işletmelerinde örgütsel faktörlerin iş tatminine olan etkisini incelemek için: Birinci bölümde; iş tatmini kavramının tanımı, iş tatmini araştırmalarının tarihsel gelişimi, başta örgütsel faktörler olmak üzere iş tatminini etkileyen faktörler ile iş tatmininin olumlu olumsuz sonuçlarından bahsedilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümde; basın işletmeciliği kavramı, basın işletmelerinde yönetim yapısı, örgüt ve kuramları, basın işletmelerinde iş tatminini etkileyen örgütsel faktörler konularından bahsedilmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde; ilk iki bölümde kuramsal çerçevesi çizilen konu üzerinde uygulama niteliğinde bir araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The fact that press institutions, which are accepted as the fourth force in democratic countries, are at the same time trade institutions make the studies on this subject important. The aim of these institutions is to lead the community and contribute the activation of democracy by making profit at the same time. Therefore the attitudes of employers on their jobs become different. Some elements like the intellectual quality of the work and the fact that operations are carried out against time in press institutions has made the subject of empoyers' job satisfaction a very important study subject. When an employer working on such an important topic has job satisfaction, this satisfaction may both increase the individual productivity and let him/her do his/her job well enough to shape the community. In this study to investigate the affects of organizational factors on job satisfaction in press institutions: In the first part; the definition of job satisfaction, the historical developments of job satisfaction studies, the factors, especially organizational one's, affecting job satisfaction and the positive and negative results of job satisfaction were mentioned. In the second part; the concept of press business, the organizational structure in press institutions, organizations and theories and organizational factors affecting job satisfaction in press institutions were mentioned. In the third and last part; an investigation as an application of the subject, the theoritical frame of which was given in the first two parts, was carried out.