Bodrum tipi teknelerde kullanılan ahşap malzemenin mukavemet kontrolü
  1. Tez No: 12195
  2. Yazar: NURHAN PINARDAĞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. K. ERTAN GÜLGEZE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu çalışmada, küçük tekne yapımı sektöründe 'Bodrum tipi' diye bilinen ve geleneksel olarak ahşap malzemeyle inşa edilen yatların imalatında kullanılan yerel akşap malzemelerin fiziksel ve mekanik etüdü yapılmıştır. öncelikle, ahşabın genel özellikleri ayrıntılı olarak verilmiş ve tekne inşaatında kullanılan ahşaplar tanıtılmış; ahşap tekne imalat yöntemleri ve ahşap tekne konstrüksiyon elemanları anlatılmıştır. Bölüm 1. ve £., bu konulara ayrılmıştır. ii. Ardından, 'Bodrum tipi' teknelerin inşa edildiği yörede inceleme ve araştırmalar yapılarak, ahşap malzemelerin teknelerin konstrüksiyon elemanları olarak kullandıkları yerlere göre bir sınıflandırılması gerçekleştirilmiş; ayrıca, imalatta kullanılan araç-gereç ve koruyucu malzemeler konusunda bilgi edinilmiştir. Bölüm 3'de bu izlenimler aktarılmaktadır. iii. Bölüm Vde ise; çalışmanın esas amacı olan, Bodrum tipi tekne inşaatında kullanılan dokuz çeşit ahşap üzerinde yapılan fiziksel ve mekanik deneyler anlatılıp, deneylerden elde edilen sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The boats known as“Bodrum type”in small boat building industry in Turkey are built out of domestic wooden material. In this study, physical and mechanical properties of this wooden material is investigated. i) General properties of wood is given in full detail and the | wood used in boatbuilding is analysed. Also information about wooden boat building methods and construction members in wooden construction is given. Section 1 and 2 cover these subjects. ii) Then, observations and investigations are carried in the areas in where this type of boat building is common. A categarization of the material is made according to locations used on boats. Also information about the boats and protective equipment used during construction is gathered. Section 3 contains this information. iii) In section