Karaburun yarımadasının batı kıyısında yapılan deniz sismik çalışmalarının bölge jeolojisine olan katkıları
- Tez No: 12194
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ATİLLA ULUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Karaburun. Yarımadası yüzyılı askın bir süredir bir çok araştırıcı tarafından detaylı bir şekilde çalışılmış, her çalışmada amaca uygun jeolojik harita ve yorumlar yapılmıştır. Nitekim, Karaburun Yarımadasının güneybatısında yer alan Çeşme- Alaçatı yarım adasının güney kesiminde, Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsünün bir mühendislik araştırması sırasında ve çalışmada alınan sismik verilerin değerlendirilmesi sonucunda bölgeye ait mevcut jeolojik haritaların birbirlerinden farklı olduğu gözlenmiştir. Bu durumun araştırılması gerekliliği göz önünde bulundurularak mühendislik araştırmaları yapılan yarımadanın güney bölgesindeki rejyonal jeolojik yapıyı araştırmak amacıyla burada ilave sismik kırılma ve yansıma çalışmaları yapılmıştır. Çalışmalar sırasında alınan sismik verilerin değerlendirilmeleri ile mevcut jeolojik harita bilgileri karşılaştırılmış, bunların bazı haritalar ile uyumluluk gösterdiği, bazıları ile de farklılıklar arzettiği anlaşılmıştır. Bu şekilde, herhangi bir haritanın bir kesiminin sismik bulgular ile uyumlu olmasına karşın, başka bir kesiminin uyumlu olmadığı, aksine diğer bir araştırıcının oluşturduğu harita ile uyumluluk arz ettiği gözlenmiştir. Çalışma sahası içersinde hazırlanmış 6 değişik harita bulunmakta ve elde edilen sismik bulgular ise yer yer farklı haritalar ile uyum göstermektedir. Bu çalışmanın başlı başına bir harita yapma amacı gütmediğini daha başlangıçta belirtmemiz gerekir. Çalışmamızın, zaten birbirleriyle farklılık gösteren haritaların yeniden gözden geçirilerek derlenmesine gereksinim duyulduğuna dair bir uyarı yapması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Karaburun peninsula has been studied by many workers over a century, and geologic maps and canclusions have been made in accordance with the aim of each study. Subsequently, as a result of evalution of seismic data obtained during an engineering research study conducted by the Enstitute of Marine Sciences and Technology an southern region at Cesme - Alaçatı peninsula which is located south-west of Karaburun peninsula, it was observed that geologic maps representing the area show differences. Observing that it is necessity to investigate this situation, additional marine sismic refraction and reflection studies have been carried out in the sauthern region of the peninsula in order to define regional geologic features. Seismic data obtained during these studies and the previous ideas were compared. The compared data show some similarities besides the differences. It has been observed that although a portion of the geological map may show similarities with seismic findings, another portion of it may show differences, even in contradiction, conflicting portion of the map may show some similarities with other map given by a different workers. Six different geological maps in the study area are available, and the seismic findings show similarities with some of the theim. It should be stated here that the purpose of this study is not to present a new complete geological map. But the real purpose of this study is to point out the necessity, to revise and compile the geological maps which show differences among themselves.