Kayseri'de son 10 yılda (1989-1999) mesleki teknik liseler ile genel liselerin üniversiteye öğrenci yerleştirme başarılarının mukayeseli analizi
Technical schools and high schools replacing students to universities in Kayseri in the last decade
  1. Tez No: 121963
  2. Yazar: SEMRA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERSOY TAŞDEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Teknolojide yaşanan hızlı ilerleme, bireylerin sadece bir takım bilgilere sahip ve topluma uyum gösteren kişiler olmaktan öte, hızla gelişen ve değişen çevrelerine uyum göstermesini gerektirmektedir. Meydana gelebilecek değişiklik ve gelişmelere uyum sağlayacak ve bunları takip edecek düzeyde teknik insan gücünün yetiştirilmesinde mesleki ve teknik eğitim kurumları önemli bir yere sahiptir. Bu araştırmada ara kademe insan gücü olan meslek elemanlarının yetiştirildiği, aynı zamanda öğrencilerin yüksek öğretime hazırlandığı mesleki teknik liseler ile amacı öğrencilerini yüksek öğretime hazırlamak olan genel liselerin Kayseri ili dahilinde yüksek öğretime öğrenci kazandırma başarıları mukayeseli olarak incelenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın giriş bölümünde ele alınan konu ile ilgili genel bilgiler, ikinci bölümde ise araştırma ile direkt ilgili olmasa bile konuya yakın olarak yapılmış çalışmalar, üçüncü bölümde araştırmada izlenen sistematik, dördüncü bölümde araştırmadan elde edilen bulgular ve yorumlar son olarak beşinci bölümde ise sonuçlar ve öneriler bulunmaktadır. Araştırmada 28 okul ve 476 öğretmen ve idareci ör ne ki e m olarak belirlenmiştir. Belirlenen okullar tarihi süreç içinde öğrenci, mezun ve öğretmen sayıları bakımından irdelenmiştir. Buna göre sınıf mevcutlarının bir çoğunun makul rakamların üstünde olduğu, bu durumun eğitim-öğretimi olumsuz etkilediği, bir çok genel ve mesleki teknik lisemizde olması gereken donanımların olmadığı, mevcut donanımların ise gerekli ve yeterli ölçülerde kullanılmadığı, gerekli ve yeterli ölçülerde kullanılmayan araç-gereç ve donanımların birçoğunun çok eski olduğu, malzeme eksikliği olduğu ve fiziksel imkanlarının yetersiz olduğu anlaşılmıştır. ÖSS kapsamındaki derslerin müfredatları % 50 'den fazla bir çoğunluk tarafından yeterli bulunmuş, ancak yetersiz görüş belirtenler ise programı çok kapsamlı, hatta fazlaca yeterli bulmuş, buna karşılık olarak ders saatlerinin az olmasının tezatlığına dikkati çekmişlerdir. 22Okulda boş geçen derslerin tam olarak yeterli ehliyete sahip (branş öğretmem ile) kişilerce değil de farklı alanlardan öğretmenlerle ya da öğretmen olmayan herhangi bir üniversite mezunu kişilerce doldurulmaya çalışıldığı anlaşılmıştır. Ders kitapları ÖSS 'ye kazandırma açısından yeterli bulunmuş, yetersiz bulanlar ise görüşlerini, kitapların çekicilikten uzak olduğu, konuların yüzeysel olduğu, güncel olmadığı ve ÖSS 'ye yönelik olmadığında yoğunlaştırmışlardır. Okullarda sadece müfredatın verilmediği, müfredatla birlikte ek bilgiler verildiği de ortaya çıkan sonuçlar arasındadır. Öğretmenler öğrencileri üniversiteye hazırlama bakımından tamamen yeterli bulunmamış, bunun gerekçeleri olarak da test teknikleri bakımından yeterli olmamaları, kendilerini geliştirme heves ve azminde olmamaları, farklı kaynaklardan geliyor olmaları gösterilmiştir. Genel liseler üniversite sınavı kapsamındaki derslerin, ders saatlerinin yeterliliği, bu derslere giren öğretmen sayılarının yeterliliği, bu dersleri işlerken kullanılabilecek araç-gereç, laboratuar vs. donanımları bulundurmaları bakımından mesleki teknik liselere göre daha avantajlıdırlar. Bu bakımdan da üniversiteye öğrenci kazandırma konusunda mesleki-teknik liselere oranla daha başarılı olsalar dahi aralarındaki başarı farkı çok da anlamlı değildir. Şöyle ki; genel liselerin ortalama başarısı %29, mesleki-teknik liselerin ortalama başarısı ise %23.3 olarak bulunmuştur. Sadece teknik liselerin ortalama başarı yüzdesi % 39, sadece meslek liselerinin başarı yüzdesi ise %18 olarak tespit edilmiştir. Bu durumda teknik liseler hem genel liselerden hem de mesleki liselerden daha başarılı bulunmuştur. Kayseri Fen Lisesi % 82, Ahmet Baldöktü Anadolu Lisesi % 66, Nuh Mehmet Küçükçalık Anadolu Lisesi % 65, Ahmet Erdem Anadolu Ticaret Meslek Lisesi % 5 8, Merkez Anadolu Teknik Lisesi ise % 48 oranları ile en başarılı liselerimizdir. 23
Özet (Çeviri)
SUMMARY The rapid development in technology requires individuals not only to have some knowledge and be in harmony with the society but also to adapt themselves to their rapidly developing and changing environment. Vocational and technical schools have vital importance in educating technical manpower that will be able to adapt himself to possible changes and developments. In this research, vocational and technical schools of which function is to educate vocational staff who are intermediary level manpower,and to prepare the students for high education and high schools of which function is just to prepare students for high education are tried to be compared in view of their success in making the students enter the university in the district of Kayseri. In the introduction section of the research; general information about the issue, in the second chapter some studies which may not be directly but so close to the research subject, in the third chapter the system followed, in the fourth chapter the data obtained from the survey and finally conclusion and suggestions can be found in the fifth chapter. During the research 28 schools and 476 teachers and managers have been determined as samples. The determined schools have been examined in view of their number of graduates and teachers in their historical processes. According to this it has been observed that: number of students in classes has been higher than reasonable quantities and this has affected the education negatively, most of the high and vocational haven't had adequate equipments and this available equipments haven't been used productively, unproductively used equipments have been found so old, and the examined schools have had lack of supplies and physical facilities. The curriculums of lessons which were included by OSS have been considered sufficient, whereas the ones who mentioned inadequate idea regarded them too sufficient,moreover too inclusive by the majority of more than 50%, on the other hand they exclaimed about the conflict of inadequacy in number of lessons. 24// has been understood that free hours have been compensated by not competent (branch teacher)ones, but by the teachers from other branches or by random university graduates. Course books have been regarded sufficient for OSS, the ones who regarded them insufficient have intensified their ideas on their being inattractive and subject's superficiality. Apart from the curriculum, teaching of some supplementary materials is among the conclusions of the research. Teachers haven 't been found sufficient from the point of view of preparing the students for the university. Their insufficiency in test techniques, lack of enthusiasm and ambition and their coming from different sources have been shown as reasons for that. Because of having lessons aiming at OSS, sufficiency of number of these lessons and teachers who have been teaching those, equipments such as hardware, labs used while studying these lessons high schools have more advantages than vocational technical schools have. Although they are more successful in making students enter the university,this difference isn't remarkable. That is; the average success of high schools have been calculated 29% and vocational technical schools' 23,3%. Only the technical schools' average success rate has been found 3 9%, only vocational schools ' J 8%. Thus technical schools have been regarded more successful than both high schools and vocational schools. Kayseri Science High School with the success rate of 82%, Ahmet Baldöktü Anatolian High School with 66%, Ahmet Erdem Anatolian Trade Vocational School with 58%, and Merkez Anatolian Technical School with 48% are the most successful high schools. 25