Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilköğretim okullarındaki idarecilerin problem çözme becerileri (Kayseri örneği)
Problem solving shills of administers in primary schools depelent on Ministery of National Education
- Tez No: 121973
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA ÇELİKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Toplumdaki sosyal, politik ve ekonomik değişmelerden etkilenen eğitim kurumu ve yöneticisinin çevredeki değişikliklere aynı hızla uyum göstermesi beklenmektedir. Teknik alanlardaki önemli değişme ve gelişmeler, okul yöneticilerinin görüş ve fikirlerinde de aynı derecede değişmeleri zorunlu kılar. Yönetimin sadece geçmişe ve deneyim sonuçlarına dayandığı devrin çok gerilerde kaldığı gerçeği kabul edilmelidir. Bu nedenle, yeni ve ortak problemlerin bilimsel bir yaklaşımla ele alınması zorunludur. Bir okul yöneticisinin en belirgin ve önemli rolü, bu değişim ve gelişmelere göre gerekli öğretimi sağlamak ve karşılaşılan problemleri çözmektir. Örgüt ortamında kriz durumuyla karşılaşan yöneticinin, probleme çözüm aramaya geçmeden önce, problemin farkına varıp, onu tanımlaması gerekmektedir. Bu noktadan hareketle bu araştırmanın amacı, eğitim yöneticilerimizin okul idaresinde karşılaştıkları problem alanlarım belirlemek, karşılaşılan bu problemler için ne gibi çözümler bulduklarını ve nasıl uygulamaya koyduklarını bilimsel metotlar çerçevesinde araştırmaktır. Araştırmanın evreni olarak Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü' ne bağlı İlköğretim Okulu Müstakil (Sınıf Okutmayan) okul müdürleri alınmıştır. Öncelikle anılan evrenden örneklem yoluyla seçilen okul müdürleri ile mülakat görüşmeleri yapılmış ve daha sonra bu evrenden 36 ilköğretim okulu müdürü random yöntemiyle seçilerek bu okul müdürlerine problem çözme becerileri ile ilgili 30 soruluk bin anket uygulanmıştır. Yapılan bu araştırmanın sonucunda; öğrenci velilerinin okul idaresi ve öğretmenler ile gerekli iletişimi sağlayamadıkları, yöneticilerin büyük çoğunluğunun problemi tanımlama ve sebeplerini araştırma yerine o problem için sorumlular aradıkları, idarecilerin büyük çoğunluğu kırtasiye işleriyle uğraşmaktan okulun problemlerim araştırmaya ve çözmeye vakit bulamadıkları, çok genel olarak yöneticilerimizin astlarına güvenmemekte ve sorumluluk getireceği düşüncesiyle yetki devri (göçerimi) yapmadıkları, tüm bu nedenlerden dolayı örgüt içerisinde çatışma ve amacından sapmalar olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan bu çalışmanın ayrıntıları incelendiğinde şu önerilerin getirildiği görülecektir: Problem çözmenin Önemi konusunda okul müdürlerine konferans ve seminerler düzenlenmeli, eğitim yöneticiliği konusunda okul müdürlerine yüksek lisans yapma şartı getirilmeli ve hali hazırdaki yöneticilerin ise üniversiteler bağlamında eğitim yönetimi kurslarından geçirilmeleri sağlanmalı, eğitim yöneticisi yetiştirmek için Eğitim Akademileri kurulmalı ve programlarında örnek olay incelemesi ve problem çözme konularına ağırlık verilmelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY School principals working at the education institutions are expected to be aware of the changes and developments that take place in education technology. Technical development and changes effect the school principals. We no longer think that management is based on past experience, therefore, we need to hadle with the problems scientifically.The primary role of the scholl principals is to provide the obligatory education and solve the problems. When a school principal faces a problem, before he attempts to solve it, he has to define the problem. The present research proposes to investigate what kinds of problems do the school principals face and what are their solutions. The research will be done in Kayseri about the scholl principals who do not participate in lecture. Firstly, we made a conversation with the school principals, then we randomly choiced 36 elementry school principals and gave them questioneree including 30 questions. As a result, it is found out that the scholl principals do not have a good relation with school teachers; instead of defining the problems, most school principals tend to find someone responsible. Some of the school principals have a bookstore, therefore, do not spare much time for school problems. Mostly, school principals do not trust in their partners. For this reasons, we found out that there are some failures in the management. Considiring the details of the research, we can suggest some solutions. Firstly, it will be useful method to give a conference to school principals about the importance of problem solving in the management. It is also adviced that scholl principals have MA degree. To arrange a management course at the universities will help the school principals to solve their problems.. It may be also a good and useful method to open a department at the universities to educate school principals and include in problem definition and solution in the program. II