Mesleğe yeni başlayan sosyal bilgiler öğretmenlerinin karşılaştıkları sorunlar
Social studies teachers encountered problems who start a new career
  1. Tez No: 264141
  2. Yazar: FERDİ TEPEBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAYA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı bu çalışmada mesleğe yeni başlayan sosyal bilgiler öğretmenlerinin karşılaştıkları sorunlar incelenmiştir. Araştırma katılımcılarının belirlenmesinde, amaçlı örneklem yöntemi kullanılmış olup, katılımcılar İstanbul ilindeki Milli Eğitim Bakanlığına bağlı, farklı sosyo-ekonomik düzeyleri yansıtan resmî ilköğretim okullarında, mesleğe yeni başlayan 12 sosyal bilgiler öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analiz edilmesinde ise betimsel analiz ve sürekli karşılaştırma yöntemleri kullanılmıştır. Veri analizi sonucu, mesleğe yeni başlayan sosyal bilgiler öğretmenlerinin pek çok sorunla ve güçlükle karşılaştıkları görülmüştür. Öğretmenlerin görev yaptıkları okulun bulunduğu sosyal ve fiziki çevreden kaynaklanan problemler, öğrenme ortamında araç-gereç kullanmada ve temin etmede karşılaşılan güçlükler, idareciler, öğretmenler, öğrenciler ve öğrenci velileri ile ilgili çeşitli sorunlar yaşadıkları tespit edilmiş, ayrıca bu sorunların birbirleriyle oldukça ilişkili ve bağımlı olduğu görülmüştür. Son olarak araştırma bulgularına dayalı sonuç, tartışma ve öneriler bölümü sunulmuştur. Buna göre mesleğinde yeni olan sosyal bilgiler öğretmenlerinin karşılaştıkları güçlükler, eğitim ve öğretim ortamlarında daha verimli olmalarını engellemektedir. Bu engellerin ortadan kaldırılması için, sağlıklı bir sosyal bilgiler eğitim-öğretiminin yapılması ve mesleğine yeni başlayan sosyal bilgiler öğretmenlerinin sorunlarına çözüm getirmek için araştırmalar yapılmalı ve çözüm yolları aranmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study used qualitative research method in order to examine the problems faced by new social studies teachers who start a career. In order to determine research participants the purposeful sampling method was used and the participants depending on Ministry of Education in Istanbul, reflecting different socio-economic levels in state primary schools, consist of 12 social studies teachers who start a new profession. The data was collected through semi-structured interview technique was used. The data obtained from the descriptive analysis and constant comparison to analyze the methods used. Data analysis results noted that social studies teachers encounter many problems and difficulties when they start their profession. The teachers who work at that schools where the social and physical environment resulting from problems, learning environment tools in the use and supply difficulties in the administrators, teachers, students and parents about the various problems that have been identified, as well as the problems with each other very related and dependent is confirmed. Finally, the results based on research findings, discussion and recommendations are presented. Accordingly, the social studies teachers in the profession as they face new challenges, education and training environments are preventing them to be more efficient. In order to eliminate these obstacles, a healthy social science vocational education, to bring the solutions to newly starting social studies teachers? problems and seek solutions by means of researches should be done. Social studies teachers, who start a newly career, encountered by the problems without becoming their permanent damage can be solved in the beginning. It may be possible to establish close contact with teachers. For this, the Ministry of Education, teachers will be closely involved with the issue may establish a communication mechanism.