Çamaltı ve Ayvalık artemia bireylerinin büyüme ve gelişmelerinin karşılaştırmalı olarak araştırılması
- Tez No: 12200
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ ERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Bu araştırmada Ayvalık Tuzlası ile Çamaltı Tuzlası 'ndan toplanan (Sritemia yumurtalarının kuluçkalama ve büyütme işlemleri laboratuvar koşullarında birbirine paralel olarak gerçekleştirilmiş, elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Her iki tuzladan getirilen yumurtaların, kuru halde ve hidrasyondan sonraki çapları ölçülmüş, yumurtaların ortalama olarak su alımları hesaplanmış, kuluçkalanan yumurtaların açılma yüzdeleri belirlenmiştir. Yumurtadan çıkan naupliuslar ekmek mayası ile beslenerek büyümeleri sağlanmış, belirli periyotlarda fiartteanâa bireylerinin total boy, abdomen boyu, abdomen genişliği, kaudal furka boyu, seta sayısı ve' ağırlık ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen ölçümler grafikler şeklinde verilmiştir. Yapılan bu çalışmalar sonucunda her iki tuzlaya ait ftrteanîa bireylerinin total boy, abdomen boyu, abdomen genişliği, kaudal furka boyu, seta sayısı ve ağırlıkça birbirine çok yakın değerler verdiği, ancak yumurta çaplarında ve yumurtaların su alma miktarlarında farklılıklar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this investigation, the hatching and growing processes of eggs of ffirtemia collected from Ayvalık and Çamaltı Saltern had been carried on the laboratory conditions as paralel experiments and the results had been compared. The diameter of the eggs were measured dry and after hydration. Mean hatching and hatching percent of eggs were estimated. The nauplii were feed yeast and total length, abdomen length and width, caudal furca length, the number of seta as well as weight of nauplii were measured. As the result of these determinations it has been concluded that, total length, abdomen length and width, caudal furca length, the number of seta and total weight of nauplii from both saltern were similar, but the diameter and hidratation ratio of eggs varied.