Artemia sp. yumurtalarının farklı tuzlulukta kuluçkalanmasının laboratuvar koşullarında incelenmesi
- Tez No: 7776
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KOCATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
-30- VI-ÖZET Bu çalışmada İzmir Çamaltı Tuzlası' ndan toplanan. Artemia sp. yumurtalar mm farklı tuz konsantrasyonlarında^:! açılım oranları üzerinde çalışılmıştır. Araştırmalar sırasında Artemia sp. yumurtalarının uygun koşullarda 10-10 o ppto tuzluluk konsantrasyonlarında 48, 72 ve 96. saatlere kadar varan açılım oranları üzerinde durulmuştur. Yumurta açılımları her tuz konsantrasyonu için ayrı ayrı grafiklerde gösterilmiştir. Tüm tuz konsantrasyon larda uygun saatler için yine grafiklerde“belirtilmiştir. Yumurta açılım oranlarının tuz konsantrasyonlarına ve saat lere ”bağımlı olarak değiştiği görülmüştür. Düşük tuz konsantrasyonlarında kuluçkalanma yüzde sinin daha yüksek olduğu“bulunmuştur. Bununla ”birlikte tuz konsantrasyonu 90 ppt. 'nin üzerine çıktığında ise kuluç kalarıma yüzdesinin düştüğü ve embriyonik gelişimin yavaş lamasına bağımlı olarak 96. saate kadar varan yumurta açı lımları görülmüştür. En ideal kuluçka lanmanın 30 ppt., 40 ppt. tuz kon santrasyonunda ve doğal deniz suyunda (38 ppt.) olduğu göz lenmiştir.
Özet (Çeviri)
-31- VII- SUMMARY In this study, opening ratios of the eggs of Artemia sp. which have "been picked up from Izmir Çamaltı Saltern have been studied in different salt concentrations. During the researches in convenient eircumstances the opening ratios of the Artemia sp. have been 4B, 72 and 96. hours in 10-100 ppt. salt concentrations. The opening of the eggs were shown in different graphics for each salt concentrations. It is seen that the ratio of the opening of the eggs were dependent on salt concentrations and hours. It is found that the incubation percent was hig- \ her in low salt consentrations. However, It is seen that the incubation percent is diminished as the salt ooncenra- tion exceeded 90 ppt., and depending on the slowing of the embryonic development, the opening of the eggs elapsed until 96. hours. It has been observed that the ideal incubation occurred in the salt consentrations of 30 ppt., 40 ppt. and in natural sea water (38 ppt.).