İzmir Körfezi ve civarında bazı av aletlerinin (Dip trolü, ağ, paragat) sporidae türleri üzerinde avlanma etkinliğinin araştırılması
  1. Tez No: 12199
  2. Yazar: ZERRİN ŞATIR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAVAŞ MATER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada İzmir Körfezi ve civarında (Çandarlı-Çeşme) 150 millik bir sahada kuzeyden-güneye seçilmiş 7 istasyonda trol, ağ ve para gatlar yardımı ile yakalanmış teleost balıkların av kompozisyonunu familya düzeyinde Sparidae familyası ise tür düzeyinde ayrıntılı olarak incelenmiş tir. Ayrıca mevsimlik verimliliği saptamak amacıyla İzmir Körfe zinden seçilmiş üç istasyonda ; Gülbahçe'de troljKaraçamur'da ağ, Tuzla önlerinde paragat çalışması yapılmıştır, Trol avcılığı sonucu yakalanan 4374 balığın % 42.7 nin Mullidae % 21.5 nin Sparidae familyasına ait olduğu ; tür düzeyinde en fazla av verenlerin ize Mullus barbatus ve Pagellus erythrinus olduğu saptanmış tır. Sparidae familyasından trolle yakalanan tür sayısı 8*dir. Ağ avcılığı sonucu 1567 balığın % 46.3 ü Sparidae, % 21.0 i Mul lidae familyasına ait olup ; tür düzeyinde en fazla avı,Diplodus annu- laris ve M.barbatus vermiştir. Sparidae familyasından ağlarla 14 tür avlanmıştır. Paragat avcılığı sonucu yakalanan 142 balığın % 74 ü Sparidae familyası olup ; tür düzeyinde ise en fazla avlananlar, D. annularis, Sparus aurata olmuştur. Sparidae familyasından paragatla 7 tür yakalah- mıştır. Mevsimsel verimlilik kompozisyonunu saptamak amacıyla, Gülbahçe' de 4 mevsim yapılan trol çalışması sonucu yakalanan 3498 balığın, % 37.8 ni Sparidae familyası oluşturmuştur. Bu familyadan yakalanan 6 türe ait 1320 bireyden, P. erythrinus 'un av oranı % 41.6 dır. Ağ çalışması sonucu yakalanan 1606 balığın % 40 ını oluşturan Sparidae familyasının 4 türüne ait birey sayısı 642 olup, bunlardan D. m nularis % 82.6 oranında avlanmıştır. Paragat çalışmasında yakalanan 122 balıktan % 45.9 unu Sparidae oluşturup, bu familyadan 3 türe ait 86 bireyin % 86.7 si D. annularis ; % 28.6 sı S. aurata türüdür. Araştırma sahasında Sparidae türlerinin her gayret ünitesinde trol, ağ ve paragatla yakalanma olasılıkları hesaplanarak hangi türün hangi aletle avlanabileceği araştırılmış, sonuçta P. erythrinus türünün öncelikle trol.Boops boops türünün ağ, D. annularis türünün ağ ve trol, S. aurata türünün paragatla avlanan balıklar olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the fishing composition of teleost fishes which were caught by the help of the, trowl,net and long fishing-line in the level of faraly and also the Sparidae family in the level of species, in the detailed, at 7 stations which were chosen from north to south within 150 miles in the bay of Izmir and it's surroundings (Çandarlı- Çeşme),have been duly investigated. Beside of that three selected stations from the bay of İzmir ; trowl in Gülbahçe,net in Karaçamur and long- fishing-line in Tuzla ; have been examined separately to determine the productivity of the seasons. It has been determined that Mullidae family has the ratio of 42.7 % and the Sparidae family has the ratio of 21.5 % of 4374 fishes caught by trowl and the highest fishing species are Mullus barbatus and Pagellus erythrinus. The number of species that have been caught of Sparidae family are 8. The ratio of Sparidae family is 46.3 % and the Mullidae family of 21.0 % of 1567 fishes that have been caught by net. 14 species from Sparidae family have been caught by the net fishing, It has been found that Sparidae family has the ratio of 74.0 % of 142 fishes angled by long fishing-line ; nevertheless the highest fishing species are D. annularis and S.aurata.7 species of Sparidae family To determine the seasonal composition led in four different at Gülbahçe the ratio of Sparidae family of 3498 fishes caught by trowl is 37.8 %. The fishing ratio is 41.6 % of P. erythrinus in 1320 individuals belonging to 6 species of this family. The number of individuals belonging to 4 species of Sparidae family is 642, that is ratio of 40.0 % of 1606 fishes caught by the net ting. D. annularis species has been caught in the ratio of 82.6 %. In the process of long fishing-line, i t has been found that Sparidae family has got the ratio of 45.9 % of 122 fishes ; whereas the ratio of D. annular is is 86.7 % and the ratio of S.aurata is 28.6 % in 86 individuals that belongs to 3 species of this family. İn the course of result, it has been examined that which species could be caught by required apparatus by calculating the probabilityVI of fishing the Sparidae family by trowl }net and long fishing-line, in each study unit of searching area. In conclusion it is established that P.erythrinus species can be caught, specially by trowl,B.boops species by net,D. annularis species by net and trowl and S.aurata species by long fishing-line.