Lise branş öğretmenlerinin ideal öğrenci tipi (Kayseri örneği)
The Ideal student type of the high school branch teachers (Kayseri example)
  1. Tez No: 122103
  2. Yazar: BÜLENT SÖYLEYİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Bu araştırmada lise öğretmenlerinin 'ideal öğrenci tipi 'ne ilişkin görüşleri incelenmiştir. Genel lise branş öğretmenlerinin (yöneticiler dahil) 'ideal öğrenci tipi ' hangi özelliklerden meydana gelmektedir? Bu özelliklerden hangileri 'yaratıcı kişilik özellikleri ' ile uyuşmaktadır? Öğretmenlerin 'ideal öğrenci tipi 'ne ilişkin görüşlerinde cinsiyet, branş, mezuniyet düzeyi, mesleki kıdemi, medeni durumu, varsa çocuk sayısı ve çalıştığı okulun sosyo-ekonomik düzeyine göre farklılıklar var mıdır? sorularına cevap aranmıştır. Araştırma; Kayseri 'de bulunan Argıncık Lisesi, Kocasinan Lisesi, Fevzi Çakmak Lisesi, Aydınlıkevler Lisesi ve Sümer Lisesi 'nde çalışan 286 öğretmen üzerinde yapılmıştır. Değerlendirme için geçerli olan anketlerin evreni temsil etme düzeyi : %35'dir (198 öğretmen). Öğretmenlerin % 90-100 çoğunlukla tercih ettikleri ideal öğrenci özellikleri sırayla şunlardır: 1. Kendine güvenen, 2. Enerjik, 3. Sağlıklı., 4. Sorumluluk duygusuna sahip, 5. Azimli/kararlı, 6. İnançlarını cesaretle savunan, 7. Saygılı, 8. Samimi, 9. Eline aldığı bir işi tamamına erdiren, 10. Fedakâr, 11. Eleştirel düşünen, 12. Dürüst, 13. Hafızası kuvvetli, 14. Çalışkan. Genel olarak bakıldığında, bu özellikler uzmanların yaratıcı kişilik özellikleri olarak tarif ettikleri özelliklerle benzerlik göstermektedir. Bunun yanı sıra araştırmalar sonucu ortaya çıkan yaratıcı kişilik özellikleri arasında yer almadığı halde öğretmenler tarafından çoğunlukla tercih edilen özellikler de bulunmaktadır: 'çatışma anında uzlaşmacı olan', 'pratik 7 teori 'den önde tutan ', 'söz dinleyen ', 'popüler ', 'düşünceler/e oynamayan ', 'güç ve statüye değer veren ', 'tümevarım 'dan daha çok tümdengelim 'ci düşünen ' gibi. Kişilik özelliklerini kabul etme ya da reddetme açısından cinsiyet, branş, mezuniyet düzeyi, kıdem, medenî durum, çocuk sayısı ve çalışılan okulun sosyo-ekonomik düzeyine göre farklılıklar tespit edilmiştir. Bu farklılıklar daha çok kadınların yöneticilerin, mezuniyet düzeyi yüksek olanların, meslekî kıdemi düşük olanların, bekârların, çocuğu olmayanların ve yüksek sosyo-ekonomik düzey okullarda çalışanların lehine sonuçlar içermektedir. 11
Özet (Çeviri)
ABSTRACT hi this research, teachers' thoughts r eating to 'ideal student character' who are trainning teenagers who have still been in personality devolopment completion were researched. Which features does Common High School Type Teachers ' (included mangers) 'ideal student character '? Which of these features concur with 'creator personality '? Are there any differences on the teachers ' thougts relating to ideal student characters according to their sex, branch, graduation degree, occupational priority, moral condition, if s/he has, how many children s/he has, social-ekonomic degree of the school which s 'he works. We explaedfor the answers of these questions. The research was conducted on 286 teachers who work in Argmcik, Kocasinan, Fevzi Çakmak, Aydınhkevler and Sümer High Schools are in province Kayseri. The degree of the representation investigation macrocosm of the questionnaires which go for evaluation is 35% (198 teachers). 100% - 90 Voofthe teachers commonly prefer 'The Ideal Student Features' which are these by turns: 1. self-confident, 2. energetic, 3. healthy, 4. dutiful, 5. ambitious/determined, 6. courageous, 7. respectful, 8.openhearted, 9. when he starts working for something, s/he is able to complete it. 10. self-sacrificing, ll.criticel deliberative, 12. honest, 13.who has a strong memory, 14. hard working. In ceneral these attributes show similarity with the creative personality qualities of experts. Besides, there are the qualities which are not in the results of the reserches but by the majority of votes prefered by teachers; be agreementer during the conflict, keeping practise in front of the theory, listening to advise, popular, not playing with the thought, esteemed the power and the status, thought of deduction more than induction. The differences were retained, according to their sex, branch, graduation degree, occupational priority, moral condition, how many children he/she has, socio-economic level of the school which he/she works at, from the stand point of idealization or declination creator personality futures. These differences include the results that in favour of teachers the teachers who are women, who has high qradustion degj-ee, whose occupational priority is low, who is single, who doesn 7 have any children and who works at schools whose socio economic level is high. 12