Enflasyonun temal mali tablolar üzerindeki etkileri, bu etkilerin önleyici yöntemler ve bir otel işletmesinde uygulama
The Effects of inflation and prevention methods of this effects on basic financial statements and a application in a hotel company
  1. Tez No: 122120
  2. Yazar: OSMAN N. ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR TANDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
-156- OZET Enflasyon yaşanan ülkelerde, enflasyonun işletmelerin temel mali tabloları üzerinde önemli düzeylerde olumsuz etkileri mevcuttur. Bu etkileri önlemede kullanılabilecek kısmi ve genel önleme yöntemleri olmak üzere bir çok yöntem uygulanmaktadır. Bu yöntemlerden bir tanesi de mali tablolar üzerindeki enflasyon etkilerinin önlenmesini içeren ve genel önleme yöntemlerinden biri olan fiyatlar genel düzeyi muhasebe modelidir. Bu çalışmanın konusunu, enflasyonun otel işletmelerinin temel mali tabloları üzerindeki etkilerinin ve bu etkileri önleyici yöntemlerin araştırılması oluşturmaktadır. Çalışmada, literatür taraması yardımıyla kavramlar ve uygulamalar tanıtılmış ardından enflasyonun bir otel işletmesine ait temel mali tabloları üzerindeki etkilerini önlemede fiyatlar genel düzeyi muhasebe modelinden yararlanılarak uygulama yapılmıştır. Çalışma sonucunda, sermaye-yoğun özellik gösteren otel işletmelerinin enflasyondan büyük ölçüde etkilendikleri saptanmıştır ve Araştırmada elde edilen sonuçlar ve öneriler çalışma sonunda açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
-157- SUMMARY Inflation has important level negative effects on basic financial statements of the establishments in countries which have inflation. There are lots of methods such as partial and general, which can be used, are being applied to prevent this effects one of these methods which is a kind of general prevention method includes to prevent the inflation effects on financial statements is general price level accounting model. The subject of this study is inflation's effects on basic financial statements of the hotel establishments and research methods to prevent this effects. In study, concepts and applies are introduced with the help of reviewing literature and then to prevent the inflation's effects on basic financial statements of a hotel establishment, general price level accounting has been applied. In the result of study, it is determined that hotel establishments, which show capital-high specialised, are effected on a nrgative large scale from inflation and it is explained the results and suggestions in the result of study.