Yalın örgütlerde kariyer yönetimi
Career management in lean organizations
- Tez No: 122134
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BELKIS ÖZKARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
DOKTORA TEZ ÖZETİ YALIN ÖRGÜTLERDE KARİYER YÖNETİMİ Ali SOYLU İşletme Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi - Sosyal Bilimler Enstitüsü Mayıs 2002 Danışman : Doç Dr Bel kısÖZ KARA Günümüzde işletmelerin sektör, büyüklük veya yerleşim yeri dikkate alınmaksızın karşı karşıya olduğu ve onlara meydan okuyan bir takım kritik faktörler vardır. Bunlar; globalleşme, değişim, teknoloji, yıkıcı rekabet ve entelektüel kapasitedir. Bu faktörler karşısında ayakta kalabilmek için örgüt yapılarının çok iyi niteliklere sahip olması gerekmektedir. Ancak geleneksel örgütler yapı itibariyle yeni gelişmeler yanıt verebilecek konumda değildir. Bu yüzden son dönemlerde bir çok yeni örgütlenme modeli geliştirilmiştir. Yalın örgüt modeli de bunlardan birisidir. Yalın örgüt modeli temel yaklaşımlarım yalın anlayışa dayandırır. Yalın anlayış yaşamın bütününde israftan kaçınmayı amaçlamaktadır. İsraf ise hiçbir değer yaratmadan kaynakları tüketen her türlü davranış olarak tanımlanmaktadır. Bu yaklaşım ışığında bakıldığında örgüt yapılarında da işletmeye gereksiz maliyetler yükleyen bir yapılanma söz konusu olabilir. Bu nedenle yalın örgüt, bir örgütün en düşük maliyetle en hızlı ve verimli şekilde çalışmasını sağlayacak yapılanma modelini oluşturmayı amaçlar.11 Yalın örgüt klasik piramit tarzı dar ve dikey hiyerarşik yapının aksine basık ve geniş bir hiyerarşik yapıyı öngörür. Bu durum ise kariyer yönetimi konusunda oldukça farklı yaklaşımların oluşmasını neden olmuştur. Bu çalışmada yalın örgütlerdeki kariyer yönetimi uygulamaları ve ortaya çıkan sorunlar incelenmiştir. İnceleme kapsamında kariyer yönetimi, kariyer geliştirme, kariyer planlama, yalın düşünce, yalın üretim, yalın yönetim ve yalın örgüt kavramları teorik olarak ve tarihsel gelişim açısından ele alınmıştır. Daha sonra teorik bilgilerin ışığında uygulama yapılmıştır. Uygulamada yalın bir örgütteki kariyer yönetimi politikaları ve karşılaşılan sorunlar araştırılmış ortaya çıkan sonuçlar analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda yalın örgütlerde kariyer yönetiminin teorik olarak mümkün olduğu, pratikte de uygulanabileceği görülmüştür. Uygulama ortaya çıkan sorunların ise çözümsüz olmadığı ve belirli şartlar yerine getirildiğinde ortadan kalkacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT CAREER MANAGEMENT IN LEAN ORGANİZATİONS ALİ SOYLU Departmant of Management Afyon Kocatepe University «The Insitute of Social Sciences May 2002 AdvisorrDoc. Dr. Bellas ÖZKARA In todays world, there are some critical factors facing and threating companies. These factors of globalization, changes, technology, severe competition, and intellectual capacitiy dont depend on sector, size, or the place at the companies. Organization structures must have very good characteristics in order to keep up their life in spite of these factors. But the structure of traditional organizations isn't enough to keep up with new developments. Therefore, recently, many new organization models have been developed. One of mem is the lean organization model. As its fundamental approach, lean organizational model is based on lean understanding.Lean understanding aims at avoiding waste in all aspects of life. Waste is describe as resource consumption behaviour without creating any value. From the view point of mis approach there may be organizational stracturing imposing unnecessary cost to the organization. For that reason lean organization aims for forming models in which organization runs at the lowest cost^naximum speed and tiie most effective way. Lean organization supposes lean and hierarchical structure contrary to the classical hierarchical structure of pyramidal narrow and vertical organization.This gives rise to tiie quite different approaches on the subject of career management.IV In this study, the applications of career management and problems have been examined in lean organizations. The concepts of career management, career development, career planning, lean thinking, lean production, lean management, and lean organization have analyzed as a theoretical and historical development. Then, in the light of theoretical knowledge, career management policies and problems which takes place have been searched and analysed in this practice. The result of the study has shown that theoretically, career management in lean organizations is possible and can be used pratically. It has been found that if specific conditions are met, problems which occurs can be solved.