Termal turizm işletmelerinde maliyet analizleri
Cost analysis in thermal tourism firms
- Tez No: 122135
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİM SÖZBİLİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
DOKTORA TEZ ÖZETİ TERMAL TURİZM İŞLETMELERİNDE MALİYET ANALİZLERİ Tülay FİDANCI İşletme Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eylül 2002 Danışman: Prof.Dr. Halim SÖZBİLÎR Çalışmada, termal turizm işletmelerinde sunulan hizmetler, maliyetleri açısından incelenmiştir. Üretilen hizmetlerin maliyetine ilişkin bilgilerin, yönetimin alacağı kararlarda ve problemlerin çözümünde yardımcı bir araç olarak kullanılması gerekliliğinden söz edilmiştir. Yönetimin maliyet bilgilerine dayanarak alacağı kararlarda, üretilen hizmetlerin maliyetinin sağlıklı olarak hesaplanmasının önemi açıklanmıştır. Maliyet hesaplamasında, her bir üretilen hizmetin maliyetini oluşturan gider unsurlarının, sabit gider ve değişken gider ayırımının olması gerektiği vurgulanmıştır. Gider ayırımının önemi, sorumluluk muhasebesi ve maliyet-hacim-kar analizi açısından değerlendirilmiştir. Çalışmanın uygulama bölümünde, Afyon'da bir termal turizm işletmesinin gider kalemlerinin sabit ve değişken olarak ayırımı yapılarak benimsenen bir dağıtım yöntemine göre bir model oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT COST ANALYSIS IN THERMAL TOURISM FIRMS Tülay FİDANCI Department of Management Afyon Kocatepe University, The Institute of Social Sciences September 2002 Advisor: ProfDr. Halim SÖZBİLİR In this study, the services offered in thermal tourism firms have been examined by the cost aspect. It has been noticed that the data about the cost of produced services has to be used as a mean in the management decisions and problem solving procesess of the firms. In the decisions of the management based on the cost data, the importance of accurate cost calculation were explained. In the cost calculation, it has been emphasized that the expenditure components forming each produced service cost have to be divided as fixed and variable expenditure. The importance of expenditure separation has been evaluated in the aspect of responsibility accounting and cost-volume-profit (C-V-P) analysis. In the survey part of this study, expenditure components of a thermal tourism firm in Afyon have been separated as fixed and variable cost and a model has been formed in respect of an accepted allocation method.