Örgütsel çatışma yönetiminin motivasyon ve bireysel iyi oluşa etkisi
The effect of organizational conflict management on motivation and individual well-being
- Tez No: 825504
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİN KEKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Örgüt, bireysel olarak yapılması mümkün olmayan faaliyetlerin gerçekleştirilmesi amacı ile bireylerin bir araya geldiği birliklerdir. Ancak ortak bir amaç için bir araya gelinmiş olan bu yapı içerisinde çatışmaların yaşanması da kaçınılmaz bir durumdur. Her ne kadar çatışma yaşanmayan örgütler, gelişme sağlayacak dinamiklerden mahrum kalsa da farklı nedenlerden ötürü meydana gelen bu çatışmaların örgüt amaçları doğrultusunda yönlendirilmesi önem arz etmektedir. Çünkü çatışmalar iyi yönetilmediği takdirde hem çalışanlar üzerinde baskı oluşturmakta hem de örgüt açısından verimsizliğe yol açmaktadır. Örgütsel çatışma, örgüt performansına önemli ölçüde etki eden bir faktördür. Bu nedenle sosyal ve ekonomik hayatımız açısından önem arz eden örgütlerin ağır rekabet koşullarında etkin bir şekilde idare edilmesi gerekmektedir. Örgüt faaliyetlerinin yürütülmesi ve hedeflere ulaşma noktasında çalışanların göstermiş olduğu çaba ve sahip olduğu motivasyon açısından performans değerlemesi yapılması gerekli bir uygulamadır. Son yıllarda çalışma psikolojisi ve yönetim alanında yapılan araştırmalarda, örgütsel çatışma ve motivasyon arasındaki ilişkilere yer verilmektedir. Örgüt içerisinde yaşanan çatışmalar, çalışanları performans ve motivasyon bakımından olumlu ya da olumsuz etkileyebilmektedir. Örgütsel çatışmanın motivasyona ve bireysel iyi oluşa etkisinin araştırıldığı bu çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. Bu çalışmanın amacı, örgütlerde meydana gelen farklı düzeylerdeki çatışmaların ve örgüt üzerindeki etkilerinin teorik açıdan değerlendirilmesidir. Çalışmanın birinci bölümünde örgütsel çatışma ve motivasyon konusu ele alınmıştır. Bu bağlamda ilk önce çatışmamın tanımı yapılarak çatışma ile ilgili kuramsal yaklaşımlara değinilmiştir. Daha sonra çatışmanın aşamaları ve çatışma türleri konularına yer verilmiştir. Birinci bölümün sonunda ise örgütlerde meydana gelen çatışmaların nedenleri üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde ise bireysel iyi oluş kavramı ele alınmaktadır. Bu bağlamda bireysel iyi oluşu açıklayan kuramlar ve bireysel iyi oluşun bileşenleri konularına değinilmiştir. İkinci bölümün sonunda ise bireysel iyi oluş ile ilgili yapılmış olan araştırmalara yer verilmiştir. Çalışmanın evrenini Türkiye'deki sağlık çalışanları oluşturmaktadır. Bu çerçevede çalışmanın örneklemini kolayda örneklem yöntemi ile ulaşılan ve çalışmaya gönüllü olarak katılım gösteren toplam 385 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Çalışma ile çalışanın iş ile ilgili geliştireceği tutum üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu, işverenin daha fazla verim elde edebilmesinin çalışanlarına sağlayacağı huzurlu bir ortama bağlı olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca çalışanların motivasyonunu ve bireysel iyi oluşlarını sağlayacak düzenlemelerin yapılmansın önem arz ettiğine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Organizations are associations where individuals come together for the purpose of carrying out activities that cannot be done individually. However, it is inevitable to experience conflicts within this structure that has come together for a common purpose. Although organizations that do not experience conflict are deprived of the dynamics that will provide development, it is important to direct these conflicts, which occur for different reasons, in line with the objectives of the organization. Because if conflicts are not managed well, they both create pressure on employees and lead to inefficiency in terms of the organization. Organizational conflict is a factor that significantly affects organizational performance. For this reason, organizations that are important for our social and economic life should be managed effectively under heavy competition conditions. Performance evaluation is a necessary practice in terms of the effort and motivation of the employees at the point of carrying out the activities of the organization and reaching the goals. In recent years, research in the field of work psychology and management have included the relationships between organizational conflict and motivation. Conflicts within the organization can affect employees positively or negatively in terms of performance and motivation. This study, which investigates the effect of organizational conflict on motivation and individual well-being, consists of two main parts. The aim of this study is to evaluate the conflicts at different levels in organizations and their effects on the organization from a theoretical perspective. In the first part of the study, organizational conflict and motivation were discussed. In this context, firstly, the definition of my conflict is made, and the theoretical approaches related to conflict are mentioned. Then, the stages of conflict and conflict types are discussed. At the end of the first chapter, the reasons for the conflicts in the organizations are emphasized. In the second part of the study, the concept of individual well-being is discussed. In this context, theories explaining individual well-being and components of individual well-being are mentioned. At the end of the second part, studies on individual well-being are given. The universe of the study consists of health workers in Turkey. In this context, the sample of the study consists of 385 health workers, who were reached with the convenience sampling method and participated in the study voluntarily. With the study, it has been concluded that the employee has a significant effect on the attitude he will develop regarding the work, and that the employer's ability to achieve more efficiency depends on the peaceful environment it will provide to its employees. In addition, it has been reached that it is important to make arrangements that will ensure the motivation and individual well-being of the employees.