Küreselleşmeye dayalı rekabet ortamında KOBİ'lerin yeniden yapılandırılması ve bir model önerisi
The Restructing small and medium size enterprises based on globalization in the competitive environment a proposed model
  1. Tez No: 122151
  2. Yazar: NAZAN TORTOP
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ ELEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZET* KÜRESELLEŞMEYE DAYALI REKABET ORTAMINDA KOBİ'LERİN YENİDEN YAPILANDIRILMASI VE BİR MODEL ÖNERİSİ Nazan TORTOP İşletme Anabilim Dalı AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ Şubat 2002 Danışman: Yrd.Doç.Dr. Ali ELEREN Küreselleşmeyle birlikte, günümüz dünyasında büyük bir değişim ve dönüşüm yaşanmaktadır. Bu dönüşüm sonucu küresel bir mahalle konumuna gelen dünyamızda yoğun bir bilgi alışverişi ve transferi gerçekleşmektedir. Bilgi ve bilişim teknolojilerinde meydana gelen değişim, ülkeler ve işletmeler arasında yoğun bir rekabetin yaşanmasına neden olmaktadır. İnsan ihtiyaçlarının ve beklentilerinin sürekli ve hızla değişmesi; küresel rekabete neden olmuş ve rekabetin standartlarının değişmesi sonucunu doğurmuştur. Hızlı değişimin yaşandığı böyle bir ortamda işletmelerin değişime kayıtsız kalmaları imkansızdır. Rekabette avantaj kazanmada ilk adım değişimin gerekliliğini kabul etmekle kazanılacaktır. Ülke ekonomilerinin can damarı olan, dinamik ve esnek yapıya sahip KOBİ'lerin modern ekonomilerdeki dinamik rollerini üstlenebilmeleri gerekli değişimi sağlayabilmelerine bağlıdır. Küresel rekabetin standartları doğrultusunda KOBİ'lerin sistematik bir bütünlükle; dahili ve harici yeniden yapılandırılmaları gerekmektedir. Aksi takdirde rekabet ortamında yok olmaları kaçınılmaz olacaktır.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT THE RESTRUCTING OF SMALL AND MEDIUM SIZE ENTERPRISES' BASED ON GLOBALIZATION IN THE COMPETITIVE ENVIRONMENT : A PROPOSED MODEL In today's world there has been major changes and transformations with the globalization. As a result of these rapid changes and transformations; the world has become a global village. In this global village there have been intensive information exchanges and knowledge transfer at any moment. The change in the information and informatics technologies is provoking growing competition among countries and firms. Continuous and fast changing of human needs and expectations bring on global competition and changing of competition standards. It is impossible for companies to be irrelevant to change in this constantly moving situation. The first step of taking competition advantage will be obtained by the acceptance of the necessity of change. Small and medium size enterprises are the life blood of national economies. Having dynamic and flexible structure, SME's dynamic roles depend on providing required changes in the modern economies. SME's should be restructured internally and extemaly by the systematic wholeness in the direction of the global competition standards. Otherwise SME's existence will be in trouble in the rapidly changing competition environment.