Türkiye'de aktif istihdam politikası aracı olarak düzenlenen işgücü eğitim kurslarının istihdam açısından belirleyiciliği
The determinant of man power training courses ordering as an active policy employment instrument in turkey, in the terms of employment
- Tez No: 277230
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmada; başta İŞKUR olmak üzere çeşitli kurum kuruluşlar tarafından istihdam edilebilirliği artırmak üzere aktif istihdam politikası aracı olarak düzenlenen işgücü eğitim kursları ele alınmıştır. Ülkemizde önemli boyutlara ulaşan işsizliği önlemede ve istihdamı artırmada işgücü eğitim kursları düzenlemenin bir çözüm yolu olup olmadığı tartışılmış ve alternatif olarak, özellikle aktif istihdam politikası çerçevesinde işgücü talebinin artırılmasına yönelik politika araçları uygulanmasının gerekliliği üzerinde durulmuştur.Özellikle; karma ekonomi ve ithal ikamesi yerine, serbest piyasa ekonomisi ve ihracata dayalı büyüme modeline geçilmesi ile birlikte, 1946'dan beri ülkemizde hizmet vermeye çalışan Türkiye İş Kurumu'nun aynı ölçüde kendini yenileyemediği ve geliştiremediği düşünülmektedir.Büyük mali imkanlara sahip olmasına rağmen, işsizliği sadece işgücü eğitim kursları ile önlemeye çalışması yeterli olmadığı gibi, kurumun bu mevcut yapısıyla Türk işgücü piyasasının karşı karşıya olduğu sorunlara çözüm getirebilmesi çok zor görülmektedir. Öncelikle ülkemiz işgücü piyasası sorunlarının doğru teşhis edilmesi ve gerçekçi plan ve programların uygulanması icap etmektedir.Bu itibarla, önemli ölçüde istihdam sağlayan, küçük ve orta büyüklükteki işletmeler olarak adlandırılan KOBİ'lerin İŞKUR tarafından profesyonel bir şekilde teşvik edilmesi ve yönlendirilmesi zorunlu görülmektedir. Küreselleşmeyle birlikte daha yoğun olarak yaşanan rekabet ortamında, Türk imalat sanayiinin ihracata yönelik olarak desteklenmesi İŞKUR'a düşen bir başka önemli görevdir. Bölgesel gelişmişlik farklarının olduğu yörelerde özel sektörün geliştirilmek suretiyle göçün kontrol altına alınması, sosyal yardımların işgücü piyasası ile ilişkilendirilerek sistemli bir şekilde yürütülmesi, özellikle genç ve uzun dönemli işsizliğin eritilmesi oldukça önemli konulardır.Yukarıda sıralanan önemli konuların çözümünde, şimdiye kadar uygulamada ihmal edildiği görülen işgücü talebinin artırılmasına yönelik aktif istihdam politikası araçlarından; Geçici Kamu Yararına Çalışma Programı, Ücret ve İstihdam Sübvansiyonu Programı ile Girişimcilik ve İşletme Geliştirme Programına hak ettiği önemin verilmesi gerekmektedir.Sonuç olarak; Kurumun ve sunulan hizmetlerin ülkemizin işgücü piyasasının sorunlarını dikkate alarak yeniden yapılandırılması ve kurumsal kapasitesinin artırılması gerekmektedir. Ayrıca ekonomik plan ve programlarda İŞKUR'un aktif rol oynaması bir zorunluluktur. Böylelikle işgücü piyasasına yön vererek işsizliğin önlenmesi ve istihdamın artırılması mümkün olabilecektir.Anahtar Sözcükler1.Türkiye İş Kurumu2.Aktif İstihdam Politikası Araçları3.İşgücü Eğitim Kursları4.Ücret ve İstihdam Sübvansiyonu5.Girişimcilik ve İşletme Geliştirme Programları
Özet (Çeviri)
In this work, Labor Force Training Courses (LFTC) which are using as an active employment policy by especially İŞKUR and the other different intuitions for the purpose of increasing employability, was taken in hand. In our country discussed whether Labor Force Training Courses (LFTC) are solution or not for dramatically increased unemployment and increasing the employment and as an alternative stress on requirement of applying the instruments of policy for increasing the demand of labor force especially within the framework active employment policy.It consider that especially after been shifted from the mixed economy and import substitution to the free market and economy growing model based on export, İŞKUR (serve in our country since 1946) have not renew and improve itself adequately.Although it has great financial opportunity, the current organization of intuition, as it is not enough to avoid unemployment with only LFTC, seemed so hard to solve the problems faced labor force market of Turkey. At first it is necessary that correctly identify problems of labor force of our country and implementing realistic plans and programs.In this regard, it seems that because of ensuring significant degree of employment, SMEs named small and middle enterprise must be professionally encouraged and guidance by İŞKUR, obligatory. In more intensive competitive environment, thanks to the globalization, Turkish manufacturing industry should be supported in the terms of export and this is the other important mission of İŞKUR. In purpose of decreasing especially young and long run unemployment, promote private sector in the zone has inter-regional differences in terms of development to control immigrations, associate social helps with labor force market and management systematically are most important .On the solution of this important subject, until now it has seemed the policy for increasing demand of active employment has been ignored, however the instruments of increasing demand of active employment policy, as the work program of temporary public interest, the wage and employment subsidiary program with Entrepreneurship and Developing Management program must be attached the value it deserved.To sum up, our country?s labor force market must take in consideration and the structure of intuition and services are given be restructured and develop the intuitional capacity. Furthermore İŞKUR must play a vital role in economic plan and programs. In this way with shaping the labor force market preventing unemployment and increasing employment will be possible.KEY WORDS:1-Turkey İntuition Of Labor2-Instruments Of Active Employment Policy3-Labor Force Training Courses (LFTC)4-Wage and Employment Subsidiary5-Entrepreneurship and Developing Management Program