Afyon'daki termal turizmi işletmelerinin finansal analizi
Financial analysis of thermal tourism componies in Afyon
- Tez No: 122152
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. VEYSEL KULA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ AFYON'DAKİ TERMAL TURİZM İŞLETMELERİNİN Fİ NANSAL ANALİZİ Abdullah AKCANLI İşletme Yönetimi Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Haziran 2002 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Veysel KULA Bu çalışmada, Afyon'da termal turizm sektörünün profili çıkarılmış olup, sektörün finansal analizi gerçekleştirilmiştir. Afyon'daki altı termal turizm işletmesi ile yüz yüze görüşülüp anket yapılmış ve işletmeleri stratejik yönden analiz eden SWOT analizi ile finansal tekniklerinden oran analizi yöntemi uygulanmıştır. Bu analizler sonucu, termal işletmelerin alt yapı sorunları olduğu, maliyetlerinin yüksek olduğu ve mali yönden sıkıntı içinde oldukları tespit edilmiştir. Finansal açıdan düşük kar, yetersiz likit varlıklar, satışların düşüklüğü belirgin şekilde ortaya çıkan sorunlardır. Profesyonel yönetim anlayışının benimsenmesi, kaliteye gerekli önem verilmesi, reklam ve tanıtımın iyi yapılması bu sorunları aşmada atılması gereken adımlardır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT FINANCIAL ANALYSIS OF THERMAL TOURISM COMPONlES İN AFYON Abdullah AKCANLI Department of Management Afyon Kocatepe Universty, The Institute of Social Sciences June 2002 Advisor: Yrd.Doç.Dr. Veysel KULA This dissertation aims at identifying the profile of Afyon thermal tourism as well as carrying out the financial analysis of the sector. For that purpose, interviews were applied to the high-ranking managecs of six thermal companies. The SWOT analysis were also used to explore the financial situation of the sector in Afyon. The results of the analiysis show that the sector lives difficulty regarding infrastructure, high costs and profitability. Lower profitability, insufficient liquid assets, lower sales volume are the prominant financial problems. The plausible solutions to overcome the problems seem to be the institution of professional management, due sensitivity on quality and better promotional activities.