Joseph Haydn'ın Mi Bemol Majör Trompet Konçertosu'nun form, analiz ve icra yönünden incelenmesi
Examination of Joseph Franz Hydns e flat major concerto for trumpet in the aspects of from, analysis and performance
  1. Tez No: 122164
  2. Yazar: SERDAR SABIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. ALİ AKPEROV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
11 ÖZET Bu araştırmada öncelikli olarak Viyana Klasik Çağı hakkında genel bir bilgi sunulmaya çalışılmış, ardından Franz Joseph Haydn'ın hayatı, sanatı, eserleri ve diğer Viyana Klasikleri ile olan bağıntılarına değinilmiştir. Profesyonel müzisyenliğin gereği olarak icra edilen eserin formunun icracı tarafından bilinmesi önemli bir nokta olarak değerlendirildiğinden konçerto formu, çeşitli yazılı kaynaklardan, öğretim elemanlarının görüş ve fikirlerinden yararlanılarak açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ana konusu olan“Franz Joseph Haydn'ın Mi Bemol Majör Trompet Konçertosunun Form, Analiz ve İcra Yönünden İncelenmesi”ne ayrıntılı olarak geçilmeden önce bilinmesi gerekli görülen bu konular açıklığa kavuşturulmuş, daha sonra profesyonel trompet icracılığı ile ilgili yerli ve yabancı kaynaklardan, çeşitli metot kitaplarından ve öğretim elemanlarının tecrübelerinden elde edilen hayati öneme haiz bilgiler sunulmuş ve bu bilgiler ışığında Haydn'ın Mi Bemol Majör Trompet Konçertosunun nasıl icra edilmesi gerektiği anlatılmaya çalışılmıştır. Son olarak Haydn'ın Mi Bemol Majör Trompet Konçertosundaki çalınması zor pasajlar ve bu pasajların çalınabilmesi için çalışılması gerekli görülen çeşitli trompet metotlarından egzersizler verilmiş ve çalışma tamamlanmıştır. Trompet Emboşür Konçerto Kadans
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study firstly a general knowledge is presented about Wien Classical Age, then Joseph Haydns' life, his art, works and relations with the other Wien Classics is stated.Because, works form that is performed I as a necessity of being professional musician is evaluated an important point, Concerto form tried to be explained to take advantage of varied written sources, opinions and ideas of lecturers. | Before passing to our studies main subject“Examination of Joseph Haydns' E Flat Major Concerto in The Aspects of Form, f Analysis and Performance ”some important subjects clarified, then | some vital information obtained from experiences of lecturers, various | method books and domestic and foreign sources about proffessional trumphet performing are presented and performing Haydns' E Flat Majör Trumpet Concerto is tried to be explained through the illumination of this information. £ Finally, passages in Haydns' E Flat Majör Trumpet Concerto which are hard to perform and exercises from various trumpet methods that should be studied to perform this difficult passages are given and this study is completed. Trumpet Embouchure Concerto Cadans