Devlet memurlarının naklen atanmasında idarenin takdir yetkisi
The Discretionary powers of the administration in the transfer of public servants by appointment
  1. Tez No: 122193
  2. Yazar: MUSTAFA AVCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TURAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZÜ DEVLET MEMURLARININ NAKLEN ATANMASINDA İDARENİN TAKDİR YETKİSİ Mustafa AVCI Kamu Hukuku Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2002 Danışman: Prof. Dr. Turan YILDIRIM Tez üç bölümden oluşmaktadır. Bunlar, İdarenin Takdir Yetkisi, Devlet Memurlarının Naklen Atanması ve Nakil İşleminin Unsurları Bakımından Takdir Yetkisinin Kullanılmasıdır. Bazı konularda hukukun, uygun çözüm şeklini seçme hususunda idareye takdir yetkisi verildiğinden söz edilebilir. Bu alanlardan bir tanesi de Devlet memurlarının naklen atanmasını düzenleyen Devlet Memurları Kanununun ilgili maddeleridir. Nakil, kısaca memurların bir yerden başka bir yerdeki göreve atanması anlamında kullanılmaktadır. Bu atamayı kapsayan nakil işlemlerinde söz konusu olan hususların belirtilmesi ve nakil işlemlerinde gözönünde bulundurulması gereken durumlar ile bu işlemleri yaparken idarenin takdir yetkisini ne şekilde ve hangi özellikleri gözönünde tutarak kullanacağının belirtilmesine çalışılmıştır. İdari işlemlerin unsurları bakımından nakil işlemlerinin de hangi unsurlarında takdir yetkisinin var olabileceği konusu incelenmiştir. Özellikle naklen atama işlemlerinde takdir yetkisinin kullanılmasına ilişkin durumlarda nelere dikkat edilmesi konusunda Danıştay'ın görüşlerini belirttiği Danıştay kararlarına yer verilmiştir. Bunların dışında uygulamada karşılaşılan ve tartışma konusu olan nakil işlemlerinin siyasi amaçlı olup olmamasının değerlendirilmesi, nakil işlemlerinin devlet ve memurlar bakımından maliyeti gibi konulara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE DISCRETIONARY POWERS OF THE ADMINISTRATION IN THE TRANSFER OF PUBLIC SERVANTS BY APPOINTMENT Mustafa AVCI The Public Law Science Anadolu University Social Sciences Institute, August 2002 Advisor: Prof. Dr. Turan YILDIRIM The thesis is composed of three chapters. These are the discretionary powers of the administration, the transfer of public servants by appointment and the use of discretionary powers in respect of the elements of transfer procedure. It can be said that in the areas where the law has left a marj in of appreciation to a lesser or broader degree. The administration has been granted discretionary powers in choosing the appropriate form of remedy. One of those areas is the articles relating to the public servants act which regulate the transfer of public servants by appointment. Here, transfer is used meaning briefly the appointment of a public servant from a post at one place to another. We have tried to state the particulars in the appointments which include transfer procedures, the considerations which must be taken in to account in transfer procedures and which features the administration should observe when using it's discretionary powers and how these powers should be exercised in the application of these procedures. Moreover, each element of the transfer procedure has been examined to determine the existence of discretionary powers in respect of the elements of administrative actions. We have particularly mentioned the Council of State decisions where the supreme court has given opinions referring to what caution should be given in using discretionary powers in transfer procedures by appointment. Apart from this (In addition) we have commented on which are encountered in practice and which are debated, such as the evaluation of transfer procedures in respect of whether they are politically motivated or not, the finance of transfer procedures with regard to the state and the public servant.