Devlet memurlarının naklen atanmasında özel durumlar
Special situations in the transfer appointment of civil servants
- Tez No: 851694
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Naklen atamalar, devlet memurlarının görevlerinin, görev yerlerinin, hizmet sınıflarının yahut kurumlarının değişmesini içeren idari işlemlerdir. Naklen atamalara memurun isteği üzerine başvurulabileceği gibi memurun bu konuda bir talebi olmaksızın idarece re'sen de başvurulabilmektedir. Naklen atamalar konusunda idareye geniş bir takdir yetkisi tanınmıştır. Bu husus 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 71 ve devamı maddelerinde düzenlenmektedir. Ancak söz konusu yetkinin nasıl kullanılması gerektiği, kapsam ve sınırlarının ne olduğu ilgili Kanun maddelerinde yeterince açık değildir. Bu durum, naklen atamaları bir yaptırım aracına dönüştürmekte, kişisel ve keyfi uygulamaların doğmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla nakil işlemlerinde idarenin takdir yetkisini kullanırken dikkat etmesi gereken hususların belirlenmesine ihtiyaç vardır. Çalışmamızın amacı; idarenin naklen atamalarda yasama organınca kendisine tanınan takdir yetkisini kullanırken nasıl ve ne yönde hareket etmesi gerektiğini ortaya koymaktır. Bu kapsamda gerek mevzuatta yer alan özel düzenlemeler gerekse yargı mercilerince geliştirilen içtihatlar bir sistematik içerisinde ele alınmış, idarenin nakil işlemlerinde göz önünde bulundurması gereken birtakım kriterler tespit edilmiştir. Böylece söz konusu işlemlerde takdir yetkisinin kapsam ve sınırları daha da belirginleştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Transfer appointments are administrative actions involving the change of duties, duty stations, service classes or institutions of civil servants. Transfer appointments may be applied upon the request of the civil servant or may be applied ex officio by the administration without the request of the civil servant. The administration is granted a wide discretionary authority regarding transfer appointments. This subject is regulated in Articles 71 and following of the Public Civil Servants Law No. 657. However, how this authority should be used and what are its scope and limits are not sufficiently clear in the relevant articles of the Law. This situation makes transfer appointments a means of sanction and leads to personal and arbitrary practices. Therefore, there is a need to determine the issues that the administration should consider when exercising its discretionary authority in transfer procedures. The aim of our study is to reveal how and in what direction the administration should act while using the discretionary authority granted to it by the legislature in transfer appointments. In this context, both the special regulations in the legislation and the jurisprudence developed by the judicial authorities have been handled in a systematic manner, and some criteria that the administration should take into consideration in transfer procedures have been determined. Thus, the scope and limits of the discretionary authority in transfer procedures are tried to be further clarified.