1982 Anayasası çerçevesinde devlet memurlarının naklen atanmasında idarenin takdir yetkisinin yargı yoluyla denetimi
Remediable inspection of discretion of administration in appointment of civil servants by transfer within the framework of 1982 Costitution
  1. Tez No: 277093
  2. Yazar: ZEKİ UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalısmada, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre görev yapmaktaolan Devlet memurlarının naklen atanmaları konusunda idareye tanınmıs olan takdiryetkisinin yargı yoluyla denetimi incelenmektedir.Bu çerçevede, iki bölüm olarak düzenlenmis olan çalısmanın ilk bölümünde,kamu görevlisi ve memur kavramının 1982 Anayasası'nda düzenlenisi, devletmemurlarının naklen atanması ile idarenin takdir yetkisi ve yargısal denetimi konularıincelenmektedir.?kinci bölümde ise, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda düzenlenis seklinegöre nakil türleri ve nakil davalarında söz konusu olan iptal sebepleri görülen bazıözel durumlarla birlikte, 1982 Anayasası hükümleri çerçevesinde ve ağırlıklı olarak enson tarihli Danıstay kararlarına gerekçeleriyle birlikte yer verilmek suretiyleincelenmektedir.Sonuç olarak, Devlet memurlarının naklen atanmasına iliskin islemlerdeidareye çesitli sebeplerle takdir yetkisi tanınmıs bulunmaktadır. Fakat, bu husustaidarenin sahip olduğu takdir yetkisi, 1982 Anayasası'nın 125.maddesinin 1.fıkrasıhükmü uyarınca yargısal denetime tabidir. Söz konusu yargısal denetimde son sözüsöyleyen yargı yeri de Danıstay'dır.Danıstay tarafından uyusmazlık konusu somut olayın özelliğine göregelistirilen bir takım ölçütlerle, zaman zaman hukukilik denetiminin sınırları yerindelikdenetimi aleyhine asılmak suretiyle yargısal denetim yapılmakta olduğu savınaulasılmıstır.Anahtar Sözcükler1. 1982 Anayasası2. Devlet memuru3. Naklen atama4. Takdir yetkisi5. Yargısal denetim
Özet (Çeviri)
In this paper, remediable inspection of discretion provided for theadministration in appointment of Civil servants by transfer who are renderingservices in accordance with the Civil Servants Law numbered 657 is studied.Within this framework, paper is prepared in two sections and issue ofpublic offical and servant concepts in 1982 constitution, subjects ofappointment of civil servants by transfer, discretion of administration and theirjudicial inspection are studied in the first section.In the second section, transfer types according to the issue in the CivilServants Law numbered 657 and cancellation reasons of transfer lawsuitsare studied within the framework of provisions of 1982 Constitution togetherwith some special cases experienced and by giving place predominantly tolatest decesions of State Council together with their justifications.As a result, because of various reasons discretionary power is given toadministration for the procedures of appointment of Civil servants by transfer.Howewer, discretionary power of administration is subject to judicialinspection according to the 1st clause of article 125 cf 1982 Constitution.State Council is the place of jurisdiction that has the final word in the saidjudicial inspection. Assertion has been reached that judicial inspection isperformed by means of certain criteria developed by State Council accordingto the present case which is the subject of conflict and by going beyond thelimits of legality inspection to the disadvantage of expediency inspection.Key Words1. 1982 Constitution2. Civil servants3. Appointment by transfer4. Discretion5. Judicial inspection