19. yy Osmanlı dış politikası ve bu politikanın belirlenmesinde İngiltere'nin rolü
19 th century Ottoman foreign policy and the role of England
- Tez No: 122196
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK AYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Konusu“XIX. yy' da Osmanlı Dış Politikası ve bu politikanın belirlenmesinde İngiltere'nin rolü”olan tezimiz dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kuruluş döneminden başlayarak XIX. yy'â kadar devam eden Klasik Dönem Osmanlı Dış Politikası ele alınmıştır. İkinci bölümde IILSelim döneminden itibaren başlatılan“denge”siyaseti ve bu siyasetin sağlıklı bir şekilde yürütebilmek için yapılan yenilikler anlatılmış, özellikle ilk daimi elçiliklerin açılış süreci ağırlıklı bir şekilde ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise yakınçağ başlarından artarak devam eden Osmanlı Devleti ile İngiltere'nin ilişkileri ve bu ilişkileri yönlendiren unsurlar anlatılmıştır. Dördüncü ve son bölümde de Osmanlı Devleti'nin modernleşmesi üzerinde İngiliz tesirlerinin etkisi incelenmiş, İngiltere'nin Osmanlı modernleşmesini desteklemesinin sebepleri' izah edilmiştir. Klasik Dönem Osmanlı dış politikasını belirleyen unsurların daha çok Osmanlı Devletinin kendi iç siyasetine dayandığı, Devletin Avrupa hatta dünya siyasetine yön verdiği görülürken, XIII. yy'dan itibaren Osmanlı Devleti'nin bu hakim gücünü kaybetmeye başladığı görülmüştür. Zaten XIX. yy bu sürecin bir devamı olarak İmparatorluğun dahilde buhranlar, isyanlar ve kısır iç çekişmeler, hariçte ise Avrupalılar' in ve özellikle de İngiltere'nin yönlendirmeleriyle hareket ettiği bir asır olarak ortaya çıkmıştır. Tez çalışmamız bu süreci izah etmek amacıyla hazırlanmıştır. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The thesis which its subject is the 19n century Ottoman foreign policy and the role of England about determination of this policy is formed with four parts. At the first part; as fom establishment term, the classic term Ottoman foreign policy which continues until 19th century is told. At the econd part; the balance poliy which it has been started since third Selim term and the newnesses which is made for going on this policy heartily is told. Particularly the opening term of first permanent embassies is told heavily. At the third part; the Ottoman and English relations which continues gradually since the near ages and the elements which diercts this relations is told. At the fourth part; the influence of English affects on the Ottoman modernize is explained. The elements which define the classic term Ottoman foreign policy is based on its own policy and the goverment directs Europe even word policy. As from 18th century, it is seen that the Ottoman Empire begin to lose its this dominant power the empire crisis, rebellions, sterile inside disputes and it appears as a century which behaves direction of Europe and particulary England outside of the empire, our thesis work is prepared for explaining this term. W