1980 sonrasında Türkiye'de meydana gelen sosyo-kültürel değişme
Social and cultural change in Turkey after 1980
  1. Tez No: 122197
  2. Yazar: MEHMET UYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MİMAR TÜRKKAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Toplumsal değişme toplumsal hayatın zorunlu bir sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. Tarih boyunca tüm toplumlar bu değişimi az ya da çok, kimi zamanda hızlı ya da yavaş yaşamışlardır. Bu çalışmada Türkiye'nin 1980 sonrasında yaşamış olduğu sosyal ve kültürel değişim ele alınmıştır. Ancak Türkiye'deki değişme olgusuna geçilmeden önce sosyal ve kültürel değişim ile ilgili kuramsal temel ele alınmıştır. I. Bölümde sosyal değişme kuram ve kuramcılarına yer verilmiş, değişimin ilkeleri belirlenmeye çalışılmıştır. U. Bölümde sosyal ve kültürel değişme kavramları; serbest, zorunlu değişme, kültürel gecikme, alt ve karşıt kültür kavramları ele alınmıştır. III. Bölümde sosyal değişmeyi etkileyen önemli faktörlere değinilmiştir. Türkiye'de 1980 Askeri Müdahalesi ardından sosyal ve kültürel alanda çok önemli değişim yasmıştır. Bu değişimin meydana gelmesinde iç faktörler kadar dış faktörlerde etkili olmuştur. Son yirmi yılda dünyada büyük sosyal ve siyasi değişim yaşanmıştır. Bu değişim globalleşme olarak adlandırılmıştır. Başlarını ABD ve SSCB'nin çektiği iki kutuplu dünyanın yerini SSCB'in yıkılması ile tek kutuplu global bir dünya almış, dünyanın bir çok ülkesinde ideolojik çatışmalar son bulmuştur. Ekonomik alanda dünya serbest pazar ekonomisinin hakimiyetine girerek, özellikle Batı'da refah ekonomisi yaşanmaya başlamıştır. Tüm bunlarla birlikte dünyada çok büyük bir iletişim ve teknoloji devrimi yaşanmıştır. İletişim ve enformasyon ülke sınırlarını aşmıştır. İşte böyle bir sürecin başlangıcında. Türkiye'de de dünyadaki gelişmelere paralel olarak ve ülke içindeki değişen siyasi atmosfere bağlı olarak sosyo-kültürel alanda önemli değişmeler görülmüştür. Son yirmi yılda Türkiye'de kurumsal yapılarda ve toplumsal ilişkilerde önemli değişimler ortaya çıkmıştır. Bu değişimleri eğitim, siyaset, ekonomi, din, aile ve serbest zaman kurumlarından açıkça kendisini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Social change hasbeen appeared as a compulsory consequence of social life. Throughout the history, all societies have experienced this change more or less and sometimes slowly and rapidly. In this study, social and cultural change that Turkey has been experienced in the era after 1980, has been examined. However, related theoretical foundation has been handled before passing to examine the phenomenon of change in Turkey. In the first section, social change theories and theoreticians are given a room and the principles of change has been tried to determined. In the second section, social and cultural change concepts, free and compulsory change, cultural delay,subculture and contraculture concepts are being examined. And in the third section, it is touched on major agents effecting social change. In the forth part of the study, the change has been occured in socio-cultural structure in Turkey. After 1980, Turkey has experienced very important changes in social and cultural field. External factors has been effective as well as internal factors in happening of this change. For this reason, a general information about the situation in politics, economics and socia-cultural conditions after 1980 in Turkey and in the world has been given before examining the changes occured in Turkish societal structure. After this consideration, the changes occured in family structures, population and urbanization, and developments in education, technology, mass-communication equipments, and the consequative changes in socio-cultural structure in Turkey occured by these changes and developments has been tried to explain. ÎSSSS»