Ceza Muhakemeleri Usulu Kanununda tutuklama ve teminatla salıverme
Arrestment and granted an term of assurance in penal procedural code
  1. Tez No: 122202
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ İHSAN ERDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Çalışmamızın birinci bölümünde, tutuklamayı da içine alan ve bir üst başlık niteliği taşıyan koruma tedbiri kavramının ne anlama geldiğini, tutuklama ile ortak özelliklerinin neler olduğunu inceledik. ikinci bölümde, tutuklamanın maddi ve şekli şartlarını, CMUK'un 104. maddesinin dışında ayrı olarak düzenlenmiş özel tutuklama halleri ile diğer özel yasalardaki tutuklama hallerine ilişkin çok kısa bir inceleme yaptık. Tutuklama karan verecek makam ve bu karan verirken uyacağı usullerin neler olduğu, tutuklanan şahsın hakim önüne çıkarılmasında gözetilecek süre, bu sürelerin denetimi ve tutuklulukta geçen sürelere ilişkin bir üst sınırlamanın varlığını inceledik. Üçüncü bölümde, tutuklama koruma tedbiri ile ulaşılmak istenen amaca sanığın özgürlüğünü kısıtlamadan ulaşılabilecek bir imkan olan teminatla salıvermeyi inceledik. Teminatla salıverme kararına hangi hallerde başvurulabileceğini, bu imkanla aynı amaca hizmet edecek başka kurumlara da ihtiyaç duyulup duyulmayacağını, teminatla salıvermenin Anayasa'ya aykırı olup olmadığını inceledik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ı Concerning the Master Degree Thesis Entitled ' Arrestment and Freedom Granted an Term of Assurance ' in Penal Procedural Law. In the first part of our thesis studying the relevant provisions of the penal Procedural Code we first investigated the nation of ' Security Precautions ' also ' Arrestment ' as anupper - title and the common feature of the two conceptions. In the second part, we studied the substantial and formal conditions of arrestment both in regard Article 104 of the Penal Code and relevant provisions specifically brouhgt forward in artain enactment. Therefore the authority to make its decions an Arrestment and the procedure to be followed, the necessary time period to be followed for the arrestee to be brouhgt upon a court, and the upper Limitations of the time - periods to be probable in the arrestment procedure etc were all sub - titles covered in detail in our study. In the third final part, we made a comparison betwen Arrestment arid the conception of Freedom Granted an 'Term of Assurance which the latter serves without the Limitations of freedom, therefore probable and on what conditions and if any other institutional devices could be brouhgt forward or naot in this precess without transgressing the provision of the Constitution. We hope we could serve the academia with an efficient perspective. II