Türk Askeri Ceza Muhakemesi Hukukunda koruma tedbirleri
Protection measures in Turkish Military Code of Criminal Procedure
  1. Tez No: 370751
  2. Yazar: MUHAMMED BIÇAKÇIGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KEMAL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Mahkemelerin bağımsızlığı ve hakimlik teminatı esaslarına göre ordu bünyesinde oluşturulan askeri mahkemelerde uygulanan koruma tedbirleri 353 sayılı Askeri Mahkemeler Kuruluşu ve Yargılama Usulü Kanunu'nda düzenlenmiştir. 353 sayılı Kanun'da; tutuklama, yakalama, gözaltı, ifade alma, sorgu, zorla getirme, arama, elkoyma, işten el çektirme konularına ilişkin hükümler yer almaktadır. 2006 yılında yürürlüğe giren 5530 sayılı yasa ile, 353 sayılı Yasa'nın bir çok hükmü ilga olmuş, ilga olan hükümler yerine, 353 sayılı yasada aksine hüküm bulunmamak şartıyla, 5271 sayılı Ceza Muhakemeleri Kanununu hükümlerinin uygulanacağı hükme bağlanmış, böylelikle 5271 sayılı yasa ile 353 sayılı yasa arasında genel kanun-özel kanun ilişkisi doğmuştur. Bu durumda askeri yargılamalarda uygulanan koruma tedbirlerine ilişkin 353 sayılı Yasa'daki hususi hükümlerin ortaya konulması, 5271 sayılı Yasa'nın uygulandığı durumların belirlenmesi ve bu iki yasa arasındaki ilişki önem arz etmektedir. Birinci bölümde genel olarak askeri ceza yargısı anlatılmış; bu kapsamda askeri ceza yargısının kaynakları, suç ve yaptırım sistemi, organları üzerinde durulmuş, askeri yargının görev alanı belirlenmiş, askeri yargının süjesi olan asker kişiler tespit edilmiştir. İkinci bölümde, teorik olarak koruma tedbirleri üzerinde durulmuştur. Koruma tedbirlerinin özellikleri ve uygulanması için gerekli olan ön şartlar incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde, 353 sayılı Kanun'daki tutuklama, yakalama, gözaltı, ifade alma, sorgu, zorla getirme, arama, elkoyma, işten el çektirme koruma tedbirleri sırasıyla ele alınmış, genel ceza usül yasası ile irtibatları anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The protection measures on military courts established in military organs; according to the principles of independence and the tenure of judges have been organised in Code of Military Criminal Courts and Judgement Procedures numbered 353. In this aforementioned law, arrest, caption, detention, statement taking, interrogation, forceful detention, search, seizure, recall issues have been organised. With the law numbered 5530 effectuated in 2006, many of the provisions were defunct, and instead of these defunct provisions, provided that there are not any conflicting provisions in law numbered 353, its been decided that provisions of Code of Criminal Procedure numbered 5271 will be used. Hence, general law - special law relationship between law numbered 5271 and 353 was built. Hence it is important to define special provisions in law numbered 353 regarding the protection measures on military courts and the circumstances where the law numbered 5271 will be used along with the relationship between these laws. In the first section the military criminal justice was generally explained; the sources of military criminal justice, crime and punishment system, its properties, the assigned position of military justice, and the subjects of this military justice whom are soldiers were stressed on within the scope of the law. In the second section, protection measures were explained theoretically. The properties and prerequisites regarding the protection of these measures were analysed. In the third and the last section, issues of arrest, caption, detention, statement taking, interrogation, forceful detention, search, seizure, recall, protection measures in law numbered 353 were one by one defined and analysed, also the relationship with the Code of Criminal Procedure which is the general criminal procedural law was explained.