Seçim ve seçim sistemleri bağlamında Türkiye için seçim sistemi
According to election and election systems the election system for Turkey
- Tez No: 122203
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TAYFUN AKSOYAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Seçim ve seçim sistemleri bağlamında Türkiye için seçim sisteminin araştırıldığı bu çalışmanın birinci bölümünde ; seçim olgusunu ve gelişim sürecini, bu süreçteki olumlu ve olumsuz uygulamaları, seçimlerin amacını ; getireceği fayda ve mahsurları inceledik. İkinci bölümde ise seçim sistemlerini, Türkiye koşullarını ve bu koşulların gerektirdiği düzenlemeleri ve uygulanacak seçim sistemini ele aldık. Türkiye için ideal olduğunu düşündüğümüz seçim sistemini, geniş anlamda irdeledik ve sadece kullanılan oyların, parlamento sandalyelerine dönüştürülmesinde uygulanan esasları belirleyen dar anlamda seçim sistemi içerisine sıkışıp kalmaktan kaçındık. Zira, Türkiye'de seçme - seçilme haklarının gerçek anlamda kullanılabilir olması için tüm aksaklıkların ve bunlara karşı getirilecek tedbirlerinin belirlenmesi gerekmektedir. Bu hakikatten yola çıkarak, konuyu geniş anlamda seçim sitemi bağlamında ele alarak ideale ulaşmaya gayret gösterdik. Bir toplumda ; seçme - seçilme haklarının gerçek anlamda kullanılabilir olup olmadığı sorusunun cevabı ; o toplumda uygulanan geniş anlamda seçim sisteminin ihtiyaçları karşılama düzeyi ile toplumun sahip olduğu demokrasi kültürü düzeyinde aranmalıdır. Bu saptama ; doğal olarak Türkiye'nin kendine özgü koşullarının doğru tespit edilmesini ; yaşanan aksaklıkların kaynağının iyi belirlenmesini ve bu aksaklıkların giderilmesi mecburiyetini ortaya koymaktadır. Çalışmada bu hususlar dikkate alınarak Türkiye için ideal seçim sistemini belirleme çabası ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT According to election and its systems, the election system for Turkey will be our main theme and in the very beginning part of the work we will be giving some details about our research, like; phenomenon of election and its development, its Ongoing negative and positive applications, aims of elections, and what Will be the benefits or harms of it. Second part recovers election systems, conditions of Turkey and requirements which describes the necessary rearrangements and the election system to be applied. What we idealize as an election system for Turkey has been examined in general meaning of election systems and we have been especially focused on not to let votes simply to go to seats in the parliament but let them get the real meaning and necessities of an ideal election system by its broad understanding. Why? Because what needs to be determined is to stop all the possible breakdowns and develop precautions against similar situations to be albe to use the rights of electing and being elected in Turkey. It has been tried to achieve to the ideal by setting off from this reality and general meaning of election systems. In a society; a response to the question of availablity of rights of electing and being elected by its real meaning has to be looked for between the level of meeting the needs of an election and the level of continuously applied democracy. Of course, this makes Turkey to find out its typical regional and cultural conditions and sources of possible breakdowns and the ways to get rid of any unexpected circumstances. In this research, all of what we told above has been considered delicately and pointed out the ideal election system for Turkey.