Türkiye açısından Hatay sancağının stratejik önemi
Strategic sinnificance of Hatay province for Turkey
  1. Tez No: 122213
  2. Yazar: MURAT UÇA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖMER BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Strateji, belirlenmiş hedeflere ulaşmak için bütün kaynakların uygun bir biçimde harekete geçirilmesi ve düzenlenmesidir. Jeopolitik ise, coğrafya' nın bütün türleri ve verileri ile aktifleşmesi, aktif olarak değerlendirilmesidir. Son yüzyıl içerisinde strateji ve jeopolitik önemli birer disiplin haline gelmeye başlamışlardır. Çünkü tarihin her döneminde coğrafya ve coğrafyanın unsurları devletlerin siyasetine olumlu veya olumsuz etki edebilmiştir. Bu çalışmada Türkiye açısından Hatay Sancağı'nın stratejik önemi ele alınmıştır. I. Bölümde Hatay'ın bir yerleşim yeri olarak kuruluşundan, Mondros Mütarekesine kadar geçen dönem ele alınmıştır. II. Bölümde Misak-ı Milli sınırları içinde olmasına rağmen Mondros Mütarekesi ile Türkiye sınırları dışında kalan Hatay'ın kurtuluş mücadelesi ele alınmıştır. III. Bölümde Hatay'ın tarihteki stratejik önemi ve bu önemi dolayısı ile batılı devletlerin özellikle Fransa'nın Hatay'a ilgisi ele alınmıştır. IV. Bölümde ise Hatay'ı Türkiye açısından önemli kılan unsurlara değinilmiştir. Devletlerin siyasetinde coğrafya' nın yeri ve önemi büyüktür. Bütün devletler uluslar arası ilişkilerinde kendi coğrafyasının imkanlarını yada imkansızlıklarını dikkate almak zorundadır. Jeopolitik unsurlar dikkate alınmadan oluşturulacak ülke stratejilerinin başarılı olma şansı azalacaktır. Dünya coğrafyasında önemli ve özel bir konuma sahip olan Türkiye'nin güneyinde, Orta Doğu ve Akdeniz ile kucaklaştığı noktada Hatay vardır. Hatay, Türkiye Jeopolitiğinin önemli bir toprak parçasıdır. Bu çalışmanın amacı 1939 yılma kadar Hatay Sancağı olarak; 1939 yılında ise tamamen Türkiye'ye ilhakı ile birlikte; Türkiye'mizin bir ili olarak ekonomik, sosyal, siyasal, kültürel değerlerinin savunulması açısından ne ifade ettiğinin analizini yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
_ ABSTRACT _ Strategy is to make move and put in a right order all the sources with a suitable form to reach the defined goals. Geopolitic is being activated with all the Kiids of geography and Hs results, and active evalvation. Strategy and geopolitic hove become on important dicipline in last contury. Because geography and its elements affected governments policy positively or negatively in the each term of history. The strategic importance of Hatay Sub - province is carried out in this study in the first port, the term reQviring from the foundation of Hatay as a settlement place to Mondron armistice is carried out, the independence dispute of Hatay, even though where is included inside the country frontiers according to the“ Misakı Milli ”and made out of country as a result of Mondros armistice, is reQvired at the second port. The strategic importance of Hatay in the History and as a result of this impordance west countries' interests on Hatay, especialy France, are explainned at the third port. The elements making important Hatay for the side of Turkey are showed at the forth port. Geography has always great infivence on Governments policy - through out the history. All the governmonts must core about the advontages and disadvontages of its country's geography while planing interrational relationship policy. The country strategies planed by not coring geopolitic elements hove low chance to reach the success. Hatay, located the place where the midle east and mediterrion joined, has on important port in the world geography thus Hatay is very import tont geopolitic place for Turkey. The aim of this study is to show and analize what Hatay Sub- province mecns Turkey for the side of echonomy, politic, socio - cultural, religion defence and security. II