Türk Hukukunda mal rejimleri
The property, a part of Turkish Laws
  1. Tez No: 144062
  2. Yazar: ALAATTİN BÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FETHİ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Mal rejimleri; Türk Medeni Kanununun aile hukukunu ilgilendiren bir t * konusudur. Mal rejimi adı verilen bu düzenleme, evlenme halinde eşlerin gerek evlilik öncesi, gerekse evlilik sonrası edindikleri mal varlıkları üzerindeki hak ve yükümlülüklerini, yani bu malların yönetimini ve yararlanma usullerini, üçüncü kişilerin bunlarla ilgili durumlarını kapsamaktadır. IVEşlerin evlilik öncesi ve sonrası edindikleri mallar üzerindeki hak ve yükümlülükleri ile evlilik sona erdiğindeki paylaşıma yönelik kurallar toplamı“Eşler arasındaki mal rejimi”olarak adlandırılır. Hukuk sistemimizde eşler için tek bir mal rejimi tayin etme yerine, eşlerin hak ve yükümlülükleri açısından değişik alternatifler sunabilmek amacı ile, birden fazla mal rejimi sistemi geliştirilmiştir. Bu amaçla getirilen mal rejimi türlerinden birisi, eşlerin bir sözleşme yapmadıkları taktirde söz konusu olmakta ve buna“yasal mal rejimi”adı verilmektedir. Yasal mal rejimi eşlerin bunu seçme ve bu konuda bir sözleşme yapma zorunda olmadıkları, yasa gereği geçerli kabul edilen bir rejimdir. Yasal mal rejimi dışında kalan rejimlere ise“seçimlik rejim”adı verilmektedir. Buna seçimlik denilmesinin sebebi de; eşlerin aralarında anlaşarak, mal rejimi sözleşmesiyle, tercih ve kabul ettikleri bir rejim olmasıdır. Türk Medeni Kanununda yer alan mal rejimleri; -Yasal mal rejimi (TMK.202/1 ): Edinmiş mallara katılma rejimi.(TMK.21 8/241) -Seçimlik Mal rejimleri (TMK 202/2) : Mal ayrılığı rejimi.(TMK242/243) Paylaşmalı Mal ayrılığı Rejimi.(TMK 244/245 ) Mal ortaklığı rejimi.(TMK 256/281) -Olağan üstü mal rejimi (TMK 206/212 ) Evlilik birliği sona erdiğinde, eşler arasında mal paylaşımı yapılıp yapılmayacağı, aralarında uygulanmakta olan mal rejimi ile belirlenir. Evlilik Vbirliği sona erdiğinde de her hangi bir paylaşmanın söz konusu olmayacağı kabul edilen mal rejimi“Mal ayrılığı”dır.“Mal ayrılığı”dışındaki mal rejimleri paylaşma esasına dayanır. Paylaşmanın şekli ve yöntemi eşlerin bağlı oldukları mal rejimi kuralları ile belirlenir. Mal Rejimleri; eşlerden birinin ölümü, eşlerin başka bir mal rejimini kabul etmeleri, evliliğin boşanma veya iptal sebebiyle sona ermesi ve mevcut rejimin hakimin kararı ile mal ayrılığına dönüştürülmesi hallerinde sona erer. Mal rejimleri sona erdiği taktirde rejimin tasfiye edilmesine geçilir. Tasfiye işlemi sonunda eşlerin alacakları ortaya çıkar. Bu alacaklar da Borçlar Kanunu hükümlerine göre ifa (alacaklı eş yönünden tahsil) edilir. Eğer eşler aralarında tasfiye hususunda anlaşamazlarsa tasfiye davası açmak suretiyle tasfiyeyi gerçekleştirirler. Mal Rejimleri, sağ kalan eşin yasal miras hakkı yönünden miras hukukuyla da ilgilidir ve tasfiye sırasında miras hükümleri de ilgili olduğu ölçüde uygulanır.
Özet (Çeviri)
The property policy, a part of Turkish Civil laws, is interested in family laws. The Property policy covers mates' right and responsbilities, especially the using and managing, of the properties which are gained before or during the marriage, or the position of the third person. The whole rights on usage or sharing of the properties that mates gained, are named as“Property Policy Between the Mates”.In our System of Laws, more than one system of policy have been developed to offer more alternatives to manage the property, instead of constructing one single policy. One of the policies is“the Legal Property Policy”. The Legal Property Policy is not compulsory but that will work if mates don't make any contract for properties. Property Policies in Turkish Civil Laws: The Legal Property Policy (TCL 202/1) joining gained properties (TCL 218/241) The Selective Property Policies (TCL 202/2) the policy of division of properties (TCL 242/243) the policy of sharing of properties (TCL 244/245) he policy of common using of properties (TCL256/281) The Extraordinary Proerty Policy (TCL 206/212) The accepted property policy indicates whether the property is shared or not, after the marriage is ended or cancelled. If the sides don't want a share agreement then“The Policy of Seperation of Property”will be applied. The sort and the procedure of sharing is decided by accepted property policy. 'Property policies end in some ways. Those are death of a mate, accepting a different property policy, divorce, cancellation of marriage and changing of existing policy into the policy of seperation of property by judge. When property policies end, property policy is clarified. After clarifying, mates' assets are emerged. Those assets are collected by Law of Debts. In an inagreement, the clarifying trial is executed. IIProperty policies are also related with“the Law of Inheritance”regarding living mate's legal inheritance rights. The inheritance laws can be applied during the clarifying process.