Ali Mümtaz Arolat hayatı, şairliği ve şiirlerindeki temalar üzerine bir inceleme
A study on Ali Mümtaz Arolat's life, his poetical ability and the themes in his poems
  1. Tez No: 122228
  2. Yazar: İBRAHİM TÜZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Ali Mümtaz Arolat, 1897 yılında İstanbul'da doğmuş, 1967 yılında yine İstanbul'da vefat etmiştir. Şiir yazmaya Galatasaray Lisesi'nin orta okul kısmında başlayan şairin iki şiir kitabı vardır. Bu kitaplar, 1926 yılında“Bir Gemi Yelken Açtı”ve 1960 yılında“Hayâl İkliminden Dönen Diyor Ki”ismiyle yayınlanmıştır. Arolat'ın, kitaplarında yer alan şiirlerinin yanı sıra dönemin edebiyat mecmualarından“Şair, Nedim, Dergâh, Millî Mecmua, Yeni Mecmua, Yarın ve Varlık”gibi dergilerde de şiirleri neşrolunmuştur. Ali Mümtaz Arolat, şiirle yoğun olarak 1921-1926 yılları arasında uğraşmış, şiir kitaplarında yer alan ve edebiyat mecmualarında neşrolunan şiirlerin çoğunu bu dönemde kaleme almıştır. Bu yıllardan sonra ise Arolat'ın memurluğu başlar ve ölümüne kısa bir süre kalıncaya kadar devam eder. Fakat Ali Mümtaz, bu memuriyet yıllarında şiirden tamamen vazgeçmemiş, eskisi kadar yoğun olmasa da şiir yazmaya devam etmiştir. Millî Edebiyat Dönemi içerinde değerlendirilen Ali Mümtaz Arolat, bu dönemin diğer şairleri gibi millî konuları işleyen şiirler yazmamış, hece vezniyle kaleme aldığı şiirlerinde ferdî duyuş tarzını ortaya koymaya çalışmıştır.“Ali Mümtaz Arolat, Hayatı, Şairliği ve Şiirlerindeki Temalar Üzerine Bir İnceleme”ismini taşıyan bu çalışmanın esasını, şairin hayatının önemli ayrıntılara varıncaya dek anlatılması ve şiirlerindeki ferdî temalar ile sosyal temaların ortaya çıkarılması oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ali Mümtaz Arolat was born in Istanbul in 1897 and died there in 1967. He began to write poetry when he was a junior high school student at the Galatasaray High School. He wrote two books. The first one entitled“Bir Gemi Yelken Açtı”was published in 1926. The second book,“Hayâl İkliminden Dönen Diyor Ki”appeared in 1960. A part from the poems in these books, he published a lot of poems in various literary journals such as“Şair, Nedim, Dergâh, Millî Mecmua, Yeni Mecmua, Yarın and Varlık”which circulated during the National Liturature period. Ali Mümtaz Arolat, heavily engaged in poetry between 1921-1926. Most of his poems published in the books and journals were written in this period. After this period he became a civil cervant and remained as such until the last years of his life. Yet, he did not leave writing poems, thought the number of them decrased sharply. Although he was a follower of National Literature current, unlike others he did not focus in the subject concering national issues. His poems which were written with sullabic metre reflected the individual feeling of the poet in the face of life. A study on“Ali Mümtaz Arolat's Life, His Poetical Ability and The Themes İn His Poems”This study aims at describing the poet's life in a great detail and disclosing personal and social themes in his verses.